Yerel seçim sonuçlarının ortaya çıkmasının ardından Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Timur Han Gür, yerel seçimin faturasının Mehmet Şimşek’e kesileceğini ifade ederken “Görevden affımı istiyorum” diyeceğini öne sürdü.

İktidar yerel seçimlerde istediğini alamadı. Birçok ili ve ilçeyi muhalefete kaptıran AKP’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabinede ciddi derişiklikler yapacağı konuşulurken Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Timur Han Gür, bu konudaki tahminini ortaya koydu. 

31 Mart Yerel Seçimleri'nin arından vatandaşı bekleyen ekonomik tabloyu analiz eden  Prof. Dr. Timur Han Gür,  AKP'de yerel seçimlerdeki hezimetin faturasını,  faizi yüzde 8,5'tan alarak yüzde 50'ye kadar çıkaran bununla birlikte dolar kurunun düşürülmesi konusunda bir başarı gösteremeyen Ekonomi Bakanı Mehmet Şimşek ödeyecek .

"ŞİMŞEK GÖREVDEN AFFINI İSTEYECEK"

AKP’nin yerel seçimlerde büyük bir yenilgi aldığını dile getiren Gür, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Eroğan’ın özellikle ekonomi yönetiminde bir değişikliğe gideceğini dile getirdi. Gür, "Mehmet Şimşek’e bu faturanın çıkarılacağını ve Şimşek’in de çok yakın zaman içerisinde ‘Görevden affımı istiyorum’ diyerek görevden ayrılmasını bekliyorum"diyerek beklentisini ifade etti.

Mehmet Şimşek’in görevden ayrılmasını beklediğini söyleyen Gür şu ifadeleri kullandı:

Tarımsal Girdi Fiyatları Artmaya Devam Ediyor Tarımsal Girdi Fiyatları Artmaya Devam Ediyor
“Çünkü seçimin faturası bir şekilde genel kabul olarak ekonomi yönetimine çıkmıştır. Beş yıl beş Merkez Bankası Başkanı değiştirmiş bir ülkede iktidarın ekonomik olarak başarılı olması mümkün değildir. İktidar tarafından büyük ölçüde suçlu aranıyor. O da muhtemelen ekonomi yönetimidir. Zaten Merkez Bankası Başkanı yedi aylık bir süreden sonra apar topar gönderildi. Bu zaten uyumsuzluğu gösteriyor. Yaklaşık beş yılda Türkiye ekonomisi iki kere aynı ralliyi yaşadı. Faizleri önce aşağıya indir, sonra yukarıya olmadı yukarı çıkar. Naci Ağbal öncesi ve sonrası için söylüyorum. Ondan sonra iki yıl bekle, enflasyon canavarını hortlat. Onun sonrasında tekrar faizi indir ve geri çıkart. Bu olacak iş değil.
"ENFLASYONU YÜKÜNÜ FAKİR HALKA YÜKÜYOR"
İktidar ve muhalefet iki ayrı kutup olarak iktidara gelmiş olsa ve ekonomiyi farklı yönetse anlaşılabilir bir şey. Aynı iktidar zamanında olan bir olaydan bahsediyoruz. Bu dünya ölçeğinde görünmemiş bir şey. Amerika’da faiz indirmenin ve çıkarmanın ne kadar önemli olduğunu herkes görüyor. Aynı yönetim devam ediyor ama gerekçelerini açıklayarak bunu yapıyorlar. Siz dört yıl içerisinde bunu yapamazsınız. Bu akıl dışılık. Maliye politikalarını şiddetle uygulamak isteyen, enflasyonu düşürmek için ve bunun da yükünü fakir halka yüklemek isteyen bir Mehmet Şimşek var. Bu karşı çıkan, ‘önümüzde yerel seçim var’ diyen de bir iktidar var. İktidarın dediği gibi olmasına rağmen bu seçimde büyük bir yenilgi alınması Türkiye ekonomisi açısından çok önemli bir olay. Ben, Mehmet Şimşek’e bu faturanın çıkarılacağını ve Şimşek’in de çok yakın zaman içerisinde ‘Görevden affımı istiyorum’ diyerek görevden ayrılmasını bekliyorum. Çünkü Merkez Bankası’nda olay aynı şekilde Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda da mutlaka olacak.”

Milli Gazete'nin haberine göre,  seçim sonuçlarını ve sonrasında vatandaşları nasıl bir ekonomik tablonun beklediğini değerlendirdi. Gür, “Mehmet Şimşek’e bu faturanın çıkarılacağını ve Şimşek’in de çok yakın zaman içerisinde ‘Görevden affımı istiyorum’ diyerek görevden ayrılmasını bekliyorum" dedi.