EYT’de milyonlarca kişi ilk maaşı almak için gün sayarken EYT tazminat durumu da çokça merak edilenler arasında. Milyonlarca EYT’li vatandaşlar ise kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı alıp alamacayağını da merak ediyor. SGK Danışmanı Özdemir Erdal, EYT'lilerin hangi tazminatları almaya hak kazanabileceğini detaylı olarak anlattı.

EYT düzenlemesi TBMM’den geçtikten sonra milyonlarca kişi emeklilik maaşı almak için SGK kapıları koşup başvurularını yaptı. EYT’de ilk maaş ödeme tarihleri ise netleşmeye başladı. Önümüzdeki pazartesi gününden itibaren EYT’de ilk emekli maaşı ödemeleri başlayacak.

EYT’DE KIDEM VE İHBAR TAZMİNATI NASIL OLUYOR? 

EYT Meclis’ten geçti geçmesine fakat bu kez bazı EYT’liler EPT’li oldu yani kademeli prim gün sayısı şartı… Kademeli prim gün sayısı yüzünden yüzbinlerce EYT’li emeklilik hayalini ertelemek zorunda kaldı fakat kulislerde bayrama kadar bu noktada bir düzenleme yapılabileceği konuşuluyor.

EYT’de en önemli maddeler arasında kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı bulunuyor. EYT işlemleri bitip emekli olanlar kıdem tazminatı alıp almayacağını merak ediyor. EYT kıdem tazminatı konusunda konuşan SGK Danışmanı Özdemir Erdal, EYT ile emekli olanların kıdem tazminatı alabileceklerinin altını çizdi.

Sosyal Güvenlik Danışmanı Özdemir Erdal, EYT’nin aslında yaşlılık aylığı bağlanması olduğunun altını çizdi. Erdal, 1475 sayılı kanunun 14. maddesine dikkati çekerek, EYT’de kimlerin kıdem tazminatı alacağının açık şekilde yazıldığını belirtti.

Sosyal Güvenlik Danışmanı Özdemir Erdal, “Bu maddede yaşlılık aylığı bağlanması sebebiyle işten ayrılan çalışana kıdem tazminatı ödenir diyor. EYT'li dediğimiz, yani kendisine yaşlılık aylığı bağlanması için işten ayrılan kişiler kıdem tazminatlarını alabilirler. Tabii kıdem tazminatı alabilmeleri için o işyerinde en az bir yıl çalışmış olmaları gerekiyor. Bir yıldan fazla çalışmışlıkları varsa kıdem tazminatını alabilirler.” dedi.

EYT’DE İHBAR TAZMİNATI ALINIR MI?
Özdemir Erdal, ihbar tazminatında EYT de olsa, normal emeklilik de olsa, istifa da olsa çalışanın kendisinin tazminatını alıp işten ayrıldığı durumlarda ihbar tazminatını hak etmeyeceğini vurguladı.


Bunun çift taraflı bir tazminat olduğunu ifade eden Erdal, “İşveren işçiye, kendisini işten çıkaracağını ve kendisine iş bulması gerektiğini önceden bildirmekle mükelleftir. Veya aynı şekilde işçi işverene işten çıkacağını ve kendisine yeni bir personel bulması gerektiğini bildirmek zorundadır. Buna uymayan taraf karşı tarafa ihbar tazminatını ödemekle yükümlüdür. Ama çalışan askerlik, evlilik, emeklilik gibi haklı bir sebeple işten ayrılıyorsa yani işten ayrılırken tazminatını almaya hak kazanıyorsa burada işverene ihbar süresi vermek zorunda değildir. Ayrılırken kıdem tazminatını alıp çıkabilir. İstifa ile işten ayrılan çalışan olmasına rağmen işverene bununla ilgili bir bildirim yapmak zorunda değildir.” diye konuştu.

“TAZMİNAT EKSİKSİZ VE TEK SEFERDE ÖDENMELİDİR”
Tazminatın kanun çerçevesinde taksite izin vermediğini ve bir çalışanın iş yerinden ayrıldıktan sonra tüm haklarının eksiksiz bir şekilde ve tek seferde ödenmesi gerektiğini belirten Erdal, burada kanunun işverene böyle bir hak tanımadığını söyledi. 

Söz konusu kanuna göre kişinin işten ayrıldıktan sonra tazminatın işveren tarafından tek seferde ödeneceğini belirten Erdal, “Ancak bunu işverenin tek seferde ödeme gücü yoksa, çalışan da işverenin taksitle ödemesini kendi rızasıyla kabul ediyorsa bu şekilde ödenmesinin bir mahsuru yok.” dedi.

EYT'Lİ EMEKLİK OLUP İŞE GİRERSE YILLIK İZİN HAKKI NE OLUR?
SGK Danışmanı Erdal, EYT'li kişinin emekli olduktan sonra işinden ayrılmayıp devam etmesi durumunu hakkında bir değerlendirmede bulunarak EYT'linin emekli olduktan sonra aynı iş yerinde tekrar işe girmesi halinde yıllık izin hakkı ne olacağını da cevavpladı. 
İkisinin birbirinden farklı sözleşmeler olduğunun altını çizen Özdemir Erdal, “Emekli olurken işçi oradan istifasını verip ayrılmış ve mevcut sözleşmesi bu şekilde bitmiş oluyor. İşverenle karşılıklı anlaşıp birlikte çalışmaya devam ederlerse, hakları emekli statüsünde yeniden başlayarak eski iş yerinde çalışmaya devam edebilir. Yani işten ayrılıp emekli oluyor ve baştan işe girer gibi yeni bir sözleşmeyle sıfırdan başlıyor, fakat sıfırdan başlamayan bazı hakları da var. Mesela yıllık izin hakları sıfırdan başlamaz. Bu çok yanlış bilinen bir şey. Genelde işverenlerin ve çalışanların bunu bilmemesi bazı yanlış anlaşılmalara sebep olabiliyor.” dedi.

Erdal, konuyu bir örnekle şöyle özetledi:

“Bir kişi bir iş yerinde yaklaşık 20 yıldır çalışıyor ve EYT sebebiyle 31 Mart'ta işinden ayrıldı ve 1 Nisan itibariyle aynı işverenin yanında tekrar çalışmaya devam etti. Kıdem tazminatı aldığı için kıdem hakları sıfırlanır fakat yıllık izin hakları sıfırlanmaz. Yani bu kişi 1 Nisan'da başlamış olmasına rağmen ilk işe girmiş olduğu yani 20 yıl önceki tarih baz alınır ve tekrar 26 günlük yıllık izni hak eder. Yani sözleşmesi yeni başladı, 14 günlük yıllık izin hakkı var denilmesi yanlış olur.”

Kaynak:Milli Gazete