Türkiye'de yüksek enflasyonun etkisi günlük yaşama yansımaya devam ediyor. Merkez Bankası, Haziran ayı için konut fiyat endeksi verilerini açıkladı. Verilere göre konut fiyatları bir önceki aya göre yüzde 4,8 ve yıllık yüzde 95,9 artışla 920,5 seviyesinde gerçekleşti. Endeks değerleri üç büyük ilde ise geçen yılın aynı ayına göre İstanbul'da yüzde 85,1, Ankara'da yüzde 106 ve İzmir'de 100'e yükseldi.

Ülke genelinde son yıllarda konut fiyatlarındaki yukarı yönlü hareket vatandaşın alım gücünün üstüne çıkınca barınma krizi yaşandı. Sorun deprem felaketiyle birlikte büyümeye devam ederken Merkez Bankası Haziran 2023 dönemine ilişkin Konut Fiyat Endeksi verilerini açıkladı.

Türkiye'deki konutların kalite etkisinden arındırılmış fiyat değişimlerini izlemek amacıyla hesaplanan KFE (2017=100), haziranda bir önceki aya göre yüzde 4,8 artarak 920,5 seviyesinde gerçekleşti.

YILLIK ARTIŞ YÜZDE 95,9

KFE, haziranda yıllık bazda yüzde 95,9 artarken, bu dönemde reel yükseliş yüzde 38,0 oldu.

Üç büyük il için KFE değişimine bakıldığında, haziranda bir önceki aya göre İstanbul, Ankara ve İzmir'de sırasıyla yüzde 4,0, 5,6 ve 4,9'luk artış görüldü.

ANKARA'DA YÜZDE 106'LIK ARTIŞ

Endeks değerleri geçen yılın aynı ayına göre ise İstanbul'da yüzde 85,1, Ankara'da yüzde 106 ve İzmir'de 100'e yükseldi

Son dönemde konut piyasasında yaşanan gelişmeler, finansmana erişimdeki zorlukları gözler önüne seriyor. Kredi faizlerindeki artış ve kredi kullanımındaki düşüş, sektördeki dengeleri değiştiriyor.

KREDİ FAİZLERİNDE REKOR ARTIŞ

Son 5 hafta içinde konut kredisi faiz oranları yüzde 34'ü aşarak 10 puan artış kaydetti. Bu durum, konut almak isteyenlerin finansmana erişimini zorlaştırdı.

KREDİ KULLANIMI DÜŞÜŞTE

Sözcü gazetesinin haberine göre, son dönemde konut fiyatları artsa da, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun Şubat 2023'teki düzenlemesi konut alımlarını etkiledi. Özellikle 5-10 milyon TL arasındaki sıfır konutlar için yüzde 70-80 oranında kredi kullanılmasına izin verilen bu düzenleme, kredi musluklarını daralttı.

KREDİ TUTARLARI ÇOK YÜKSEK

Birçok bankanın üst limit olarak 250 bin TL'yi belirlediği konut kredilerinde, bazı bankalar en fazla 3 milyon TL'ye kadar finansman sağlıyor. Ancak sektör temsilcileri, 5 milyon TL'lik bir konut için sağlanan kredinin yetersiz olduğunu belirtiyor. Bu durum, özellikle yüksek meblağlı kredi gerektiren konut alımlarını zorlaştırıyor.

ORTA DİREK ZOR DURUMDA

2 milyon liralık bir kredinin aylık taksitleri 60-70 bin TL'yi bulabiliyor. Bu durum, halk arasında "orta direk" olarak nitelendirilen kesimi de zorluyor. Bu sebeple, orta direk kesimi dahi bu taksitleri ödemekte güçlük çekebiliyor.

KONUT FİYATLARI TIRMANIYOR

Türkiye'de konut fiyatlarındaki artış da dikkat çekici. Endeksa'nın verilerine göre, Temmuz 2023 itibarıyla ortalama konut fiyatı 2 milyon 691 bin 780 TL'ye çıktı. Özellikle Hatay, Ankarave Muğla gibi şehirlerde en fazla değer artışı yaşandı.

MERKEZ BANKASI VERİLERİNİ AÇIKLADI

Merkez Bankası'nın verilerine göre ise Haziran 2023 dönemi Konut Fiyat Endeksi yıllık yüzde 95.9 artışla gerçekleşti. Ancak verilere göre dolar bazında ülke genelinde ve özellikle İstanbul'da fiyatlar gerilemeye başladı.

Kaynak:Milli Gazete