Türkiye’de artan ev fiyatları kirada oturan vatandaşları kara kara düşündürürken ekonomiST uzmanı Oytun Es’ten sevindirici bir analiz geldi. Es, ev fiyatlarının dolar bazlı düşeceğini iddia etti.

Türkiye’de ev fiyatları yükselen maliyetler nedeniyle inanılmaz boyutlara ulaşırken ekonomist Oytun Es’ten dikkat çekici bir uyarı geldi. Dolar  bazlı ev fiyatlarının düşeceğini ifade eden Es “Nakitinize sahip çıkın” dedi.

Kredi Kartı Kullananlar Dikkat: Kredi Kartı Faiz Oranları Değişecek Kredi Kartı Kullananlar Dikkat: Kredi Kartı Faiz Oranları Değişecek

Oytun Es sosyal medya paylaşımında ABD’de ev fiyatlarının 1 yıla yakın bir süre sonra ilk defa düşüşe geçtiğine dikkat çekerken benzer bir seneryonun Türkiye’de de gerçekleşeceğini öngördü. Ev fiyatlarının dolar bazlı düşeceğini iddia eden Oytun Es nakit paraya sahip çıkılması gerektiğini belirtti.

“EV FİYATLARI DOLAR BAZLI GERİLEYECEK”

Takipçilerine ev fiyatlarının son durumunu bir grafik halinde gösteren Oytun Es iddiasını “Konut fiyatları ABD'de 11 yıl sonra ilk defa düşüş gösterdi. Yükselen faizlerin konut fiyatlarını ne derece etkilediğini aşağıdaki grafik çok net bir şekilde gösteriyor. Ülkemizde de aynısı yaşanacak. Aylardır ev fiyatlarının dolar bazlı gerileyeceğini söylüyorum. Satıcı piyasasından alıcı piyasasına geçiyoruz; Nakitinize sahip çıkın...” sözleriyle dile getirdi.