Kurbanlıkları alacağını açıklayan Et ve Süt Kurumu, piyasanın çok altında fiyat açıklayınca besiciler ve canlı hayvan ticareti yapanlar kurbanlıkları kuruma vermedi. Hal böyle olunca elinde et kalmayan Et ve Süt Kurumu, çareyi yine yurt dışından et ithal etmekte buldu. Kurum, Polonya'dan ithal ettiği sığır etinin kilosunu 195 liradan firmalara satacak. Başvurular bugün sona eriyor.

Hayvancılığın geliştirilmesi ve üreticinin desteklenmesi amacıyla kurulan Et ve Süt Kurumu (ESK), Polonya’dan tır bazlı taze karkas sığır eti ithal ederek şarküteri ürünleri üreten firmalara satacağını duyurdu.

Ekonomi'den Ali Ekber Yıldırım'ın haberine göre; Et ve Süt Kurumu’ndan yapılan açıklamaya göre, Polonya’dan ithal edilecek taze karkas etin kilosu 195 liradan işletmelere satılacak. Bu fiyata ayrıca KDV eklenecek. Kurum, istediği zaman bu fiyatı güncelleyebilecek.

Kurum’dan yapılan duyuruda şöyle deniliyor: “Kurumumuzca, kırmızı et sanayi alanında fiilen faaliyet gösteren firmalara (şarküteri üretimi yapan) tır bazlı olarak ithal taze karkas sığır eti satışı yapılacaktır.”

ET ALMAK İSTEYENLERE BAŞVURU İÇİN SADECE 2 GÜN SÜRE

İthal taze karkas et almak isteyen işletmeler, 26 Temmuz 2023 Çarşamba günü saat 16.00’ya kadar Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü’ne başvurmaları gerekiyor.

Et ve Süt Kurumu’nun duyuruyu 24 Temmuz’de yaparak sadece 2 günde başvuru yapılmasını istemesi de dikkat çekti.

Başvurular komisyon tarafından değerlendirilerek haftalık dağıtım listesi belirlenecek.

Duyuruda: ”Kurumumuz, 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’na tabii olmadığından söz konusu satışı yapıp yapmamakta veya dilediğine satış yapmakta serbesttir.” denildi.