Ramazan ayı öncesinde kırmızı et fiyatlarına yüzde 30'dan fazla zam geldi. Kıyma ve kuşbaşının kilosu 300 TL'ye dayandı. En ucuz et, Et ve Süt Kurumu'nda satılırken, bütün vatandaşların ulaşması zor oluyor. Et ve Süt Kurumu şubelerinde kilosu 140 TL'den kıyma ve kilosu 150 TL'den kuşbaşı satılıyor. Et fiyatlarına gelen zamların ardından imkanı olmayan vatandaşlar için başlatılan askıda ekmeğin ardından 'askıda et' uygulaması başladı.

Bayburt'ta kasap esnafı Yusuf Yılmaz, ilk olarak 'Askıda et' uygulaması başlattı. 20 yaşındaki genç kasap Yusuf Yılmaz, evine et götüremeyen vatandaşlara yönelik esnaf komşularının böylesi bir taleple geldiğini belirterek, gelen talepleri geri çevirmeyerek, kabul ettiğini söyledi. Yılmaz, yan tarafında bulunan fırıncı esnafının askıda pide uygulamasını başlatmasının ardından, kendisinin de komşusuna askıda et kampanyasıyla destek verdiğini kaydetti. Başta komşu esnafların uygulamaya katkı sağladığını aktaran Yılmaz, hayırsever Bayburtluların da günden güne desteklerini sürdürdüğü ifade etti. Günlük 3-4 kilo etin askıda yer aldığını bildiren Yılmaz, etin bitmesi durumunda et talep eden vatandaşlara kendi et reyonundan vererek, kimseyi eli boş çevirmediklerini vurguladı.

Vatandaşlara az çok demeden yardım ettiklerini sözlerine ekleyen Yılmaz, "Mübarek Ramazan ayındayız, evine et götüremeyen vatandaşlarımız var. Esnafımız olsun, hayırsever vatandaşlarımız olsun bize gelerek bizim öncülüğümüzde askıda et kampanyasını yapmamızı istediler. Biz de hiç sorun yapmadan destek verdik. Bu şekilde vatandaşlarımıza destek oluyoruz. Günlük 2-3 kilo et askıda yerini alıyor. Bazen etimiz bitmiş oluyor, kendi reyonumuzdan da veriyoruz, hiç sıkıntı değil" diye konuştu.

Kaynak: Milli Gazete