Aman Putin'i Kızdırmayalım: Günlük Siyasi Çıkarların İnsanlık Onuruna Ağır Basması Vicdanları Kanattı Aman Putin'i Kızdırmayalım: Günlük Siyasi Çıkarların İnsanlık Onuruna Ağır Basması Vicdanları Kanattı

ABD'nin kamu kuruluşu Voice of America, dün Türkiye'de temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakanı Blinken'ın sosyal medya paylaşımı üzerinden F-16 mesajı verdiğini öne sürdü.

İsrail ile Hamas arasındaki savaş devam ederken bu hafta sürpriz bir Orta Doğu turu yapan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, dün Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile görüştü. 

Orta Doğu ve bölge ülkeleri kapsayan bir tur gerçekleştiren ve bu ziyaretlere Türkiye'den başlayan Blinken'ın görüşmelerden sonra yaptığı sosyal medya paylaşımları ise kamuoyunun dikkatini çekti. ABD'nin 1948'te kurulan kamu kuruluşu Voice of America'nın (VOA) Türkçe yayınında Blinken'ın paylaşımları öne çıkarıldı. 

Haberde Blinken ve Washington tarafının görüşmelerin detaylarını paylaştığı, fakat F-16'ların satışı konusunda bir açıklama yapılmadığına dikkat çekildi. VOA'nın Türkçe internet sitesinde, "ABD Dışişleri Bakanlığı ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İstanbul’daki temaslarına ilişkin art arda açıklamalar yaptı. Görüşmelerde ikili ilişkiler, İsveç’in NATO üyeliğine kabulü ve Gazze konularının gündeme geldiği belirtildi. ABD tarafının açıklamalarında F-16 satışı konusuna değinilmemesi dikkat çekti" denildi. 

Görüşmelerden sonra eski adıyla Twitter olarak bilinen sosyal medya platformu X'te paylaşım yapan Blinken, "Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'la, Gazze'deki çatışmaları, NATO müttefikleri olarak ortak güvenlik önceliklerimizi ve ikili ticaret ve yatırımlarımızı genişletme arzumuzu ele aldık" ifadelerine yer vermişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı da Blinken’ın Erdoğan’la görüşmesine ilişkin bir yazılı açıklama yayımladı. VOA'nın aktardığı bu açıklamada “Dışişleri Bakanı Antony J. Blinken bugün İstanbul'da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. Bakan Blinken ve Cumhurbaşkanı Erdoğan Gazze'deki çatışmalar hakkında görüştüler. Bakan, çatışmanın yayılmasını önleme, rehinelerin serbest bırakılmasını sağlama, insani yardımı genişletme ve sivil kayıpları azaltma ve İsrail'in güvenliğini sağlayacak ve bir Filistin devletinin kurulmasını ilerleten daha geniş ve kalıcı bir bölgesel barış için çalışma ihtiyacını vurguladı. Bakan Blinken ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğünün savunulması, İsveç'in NATO'ya katılımının tamamlanması ve ABD ile Türkiye arasındaki ticaret ve yatırımın güçlendirilmesi dâhil olmak üzere Avrupa'nın güvenlik önceliklerini de ele aldılar” denildi.

Öte yandan Blinken'ın mevkidaşı Hakan Fidan'la görüşmesinden sonra da, "Türk Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'la Gazze'deki çatışmaları ve İsveç'in daha fazla gecikmeden NATO'ya üyeliğinin gerçekleşmesi konularını görüştüm" mesajını paylaştığı hatırlatıldı.

Bu görüşmeye ilişkin olarak da ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından “Dışişleri Bakanı Antony J. Blinken bugün İstanbul'da, Türk Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile bir araya geldi. Bakan Blinken ve Dışişleri Bakanı Fidan, Gazze'deki çatışmaya ilişkin görüşmelere devam etti. Bakan, çatışmanın yayılmasını önleme ihtiyacının, Filistinli sivillere yönelik insani yardımın arttırılmasının öneminin ve tüm tarafların hem İsrailliler hem Filistinliler hem de daha geniş bir bölgede kalıcı güvenliği sağlayacak bir yol çizme sorumluluğunun altını çizdi. Görüşmede ayrıca NATO Müttefikleri olarak ortak öncelikler de ele alındı ve Bakan, İsveç'in NATO'ya katılımının onaylanması için son adımların tamamlanmasının ve yaptırımlar ile ihracat kontrolünden kaçınma konularının ele alınmasının önemini vurguladı” denildi.

ANKARA DETAYLARI PAYLAŞMADI

Cumhurbaşkanlığı ya da Türk Dışişleri Bakanlığı tarafındansa görüşmelere ilişkin herhangi bir detay açıklama paylaşılmadığını belirten VOA muhabirleri Cumhurbaşkanlığı ve İletişim Başkanlığı tarafından Erdoğan’ın Blinken’ı kabul ettiğine dair bir haber ve fotoğraf paylaşıldığını aktardı. Bu açıklamada ele alınan konular konusuna ise değinilmedi.

Türk Dışişleri Bakanlığı’na yakın diplomatik kaynaklar görüşmelerde Türkiye’ye F-16 savaş uçakları ve modernizasyon kitlerinin satışı konusunun da gündeme geldiğini ifade ediyorlar. Ancak ABD tarafının açıklamalarında, F-16 savaş uçaklarının Türkiye'ye satışı konusuna değinmemesi dikkat çekti.

Editör: Ahmet Kacır