İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH)'nın düzenlediği "Diriliş Buluşmaları" isimli toplantı Filistin gündemiyle İstanbul’da gerçekleştirildi. İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım programda yaptığı konuşmada, gemiler hazırlandığını ve Filistin'e gideceklerini açıkladı.

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH)'nın düzenlediği "Diriliş Buluşmaları" isimli toplantı Filistin gündemiyle İstanbul’da gerçekleştirildi. Sinan Erdem Spor Salonu’nda düzenlenen programa insanlar Filistin'e destek olmak amacını öne sürerek katıldılar.

Erdoğan'ın zor sınavı: Yeniden Mavi Marmara... İHH gemileri yaktı

İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım programda yaptığı konuşmada ise, "Allah Resûlü (sav) hüzün yılında sevdiklerini kaybettiği yılda ona bir hediye verdi. Onu Miraca çıkarıp gönlünü hoş etti. Biz de çocuklarımızın öldürüldüğü bu yılda Mescid-i Aksa'ay gitmek istiyoruz. Anam Babam sana feda olsun ya Resulullah diyenlerdeniz. Karar verdik konuşma zamanı geçti, iyi niyet zamanı geçti şimdi Mescid-i Aksa'ya gideceğiz. Bizi yalnız bırakmayacağınıza inanıyoruz. Gemilerle Akdeniz'e ineceğiz yol açıktır. Hedef Filistindir. Sizlerden gemiler almamız için bağışta bulunmanızı istiyoruz. Hem Mısır kapısını hem Gazze  kapısını denizden yoklayacağız. İsrail  Mavi Marmara'da gemiye baskın düzenledi. Bu sefer hiç bir şey yapamaz. Yapsa ne olacak şehit oluruz biz de, gelen gelsin gelmeyen gönlünü ortaya koysun" dedi.

TÜİK: Evlenme Oranları Düşerken, Boşanma Oranları Hızla Artıyor TÜİK: Evlenme Oranları Düşerken, Boşanma Oranları Hızla Artıyor

MAVİ MARMARA OLAYI

Odatv'de yer alan habere göre, 2010 yılında İHH'nın insani yardım taşıyan gemisi Mavi Marmara, Gazze ablukasını delmek amacıyla Türkiye'de yola çıkmış, Akdeniz'de İsrail komandolarının baskınına uğramıştı. Baskında 10 kişi ölmüş, bu olay ardından İsrail ile Türkiye ilişkileri askıya alınmıştı. Mart 2013'te ABD Başbakanı Barack Obama'yı ağırlayan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Mavi Marmara olayı nedeniyle dönemin Türk mevkidaşı Başbakan Tayyip Erdoğan'a özür mesajını iletmişti. Uzun bir müzakere süreci ardından hafta başında Türk yetkililer, iki ülke arasında ilişkilerin normalleştirilmesi için yürütülen görüşmelerde anlaşmaya varıldığını açıklamıştı. İHH anlaşmayı eleştirmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'deki iftar yemeğindeki konuşmasında, İsrail'le yapılan anlaşmadan bahsederken isim vermeden İHH'yı eleştirerek, "Siz kalkıp da Türkiye'den böyle bir yardım götürmek için günün başbakanına mı sordunuz" dedi.