Akaryakıt fiyatları, mayıs ayında yapılan seçimlerin ardından hızlı bir şekilde artmaya başladı.

28 Mayıs'taki Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turundan önce 20,5 liradan satılan benzinin litresi, son gelen zam ile beraber 36 lirayı aştı. Bu süreçte benzin fiyatlarına toplamda 15,5 liralık bir zam yapıldı.

Motorin fiyatları da aynı dönemde zamlardan nasibini aldı. 28 Mayıs'tan önce 19,4 liradan satılan motorinin fiyatı artık 32 liranın üzerine çıktı.

Akaryakıt fiyatlarındaki bu hızlı yükselişin en önemli nedenleri arasında döviz kurlarındaki artış ve temmuz ortasında yapılan dev ÖTV zammı yer alıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan Resmi Gazete kararıyla akaryakıtta ÖTV tutarları, benzinde ve motorinde 5 lira, LPG'de ise 4 lira artırılmıştı. KDV de alındığı için bu zamlarla birlikte akaryakıt ürünlerinde toplamda 6 liraya varan zam yapılmış oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ziyareti dönüşünde gazetecilerle yaptığı söyleşide akaryakıt zamlarına değinmiş ve akaryakıt fiyatlarının Türkiye'nin en ucuz ülkelerinden biri olduğunu vurgulamıştı. Özellikle Hazine ve Maliye Bakanlığının ÖTV konusunda düzenleme yapmasının ihtiyaç duyulduğunu belirten Erdoğan, 6 Şubat depremlerinin getirdiği yoğun mali yük nedeniyle böyle bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunu ifade etmişti.

Üretici 'Kesim Yapmayın' Diyor: Kırmızı Ette Zam Rüzgarı Üretici 'Kesim Yapmayın' Diyor: Kırmızı Ette Zam Rüzgarı

Kaynak: Milli Gazete / Oğuz İlgiç