Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2022 yılında ağır çalışma koşullarının iyileştirilmesini isteyen doktorlara "Efendim işte doktorlar az para aldıkları için ayrılıyorlar. Varsın gidiyorlarsa gitsinler. Buralar boş kalmayacak” demişti. Seçimler öncesinde ise Erdoğan’ın doktorlara "Sizi yuvanıza, ülkenize dönmeye davet ediyorum" çağrısı yaptığı bir kamu spotu yayınlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yurt dışına giden doktorların Türkiye'ye dönmeleri için çağrı yaptı. Erdoğan, 2022 yılında ağır çalışma koşullarının iyileştirilmesini isteyen doktorlara "Efendim işte doktorlar az para aldıkları için ayrılıyorlar. Varsın gidiyorlarsa gitsinler. Buralar boş kalmayacak” demişti.

Seçimler öncesinde ise Erdoğan’ın doktorlara "Sizi yuvanıza, ülkenize dönmeye davet ediyorum" çağrısı yaptığı bir kamu spotu yayınlandı. Kamu spotunda Erdoğan "Değerli kardeşim, Uluslararası Lider Araştırmacıları programı kapsamında sizi yuvanıza, ülkenize dönmeye davet ediyorum. Bilimsel çalışmalarınız için gereken tüm imkanlar devletimiz tarafından sağlanacaktır. En kalbi selamlarımla" diyor.

'BU ÜLKE BİRÇOK CEVHERİNİ İMKANSIZLIKTAN KAYBETTİ'

Kamu spotunun devamında şu ifadeler yer aldı:

"Bu ülke birçok cevherini imkansızlıklar yüzünden kaybetti. Artık buna bir son verip yarım kalan hayallerimizi tamamlama zamanı... 2018 yılında hayata geçirdiğimiz 'Eve Dönüş Projeleri' kapsamında yabancı ülkelerde faaliyet gösteren 6 bin bilim insanını milletimize geri kazandırdık."

Türkiye'deki hekimlerin yurt dışına çıkışları 2016 yılından itibaren sürekli artış gösteriyor. 2022 yılında iyi hal belgesi için TTB'ye başvuru yapanların sayısı bir önceki yıla göre iki kat artarak, 567 olmuştu. Bu rakam, 2023 yılında da katlandı. 2023'ün ilk üç ayında 700 hekim iyi hal belgesi almak için başvuru yaptı.