AKP iktidarı döneminde Cumhuriyet tarihinin rekor seviyesine ulaşan genç işsizlik oranı, neredeyse her yıl Türkiye’nin en yakıcı sorunları arasında yerini aldı. İşsiz üniversite mezunları son çare İŞKUR kapısında iş bekliyor!

İŞSİZLİK KRONİKLEŞTİ

Derinleşen ekonomik krizin ve enflasyonun dur durak bilmemesinin etkisiyle işsizlik, artık kronik hale geldi. İŞKUR’un 2022 yılına yönelik verileri de işsizliğin ulaştığı noktayı bir kez daha gözler önüne serdi. 2022 yılında iş bulmak ümidiyle İŞKUR’un mesleki eğitim kurslarına başvuranların yüzde 25’inin ön lisans, lisans ya da yüksek lisans mezunu olduğu bildirildi.

MECBURİ TERCİH: İSTİHDAM GARANTİLİ KURSLAR

2022 yılında İŞKUR bünyesinde 514 mesleki eğitim kursu düzenlendi. Kurslara, yüzde 54’ü kadın yüzde 46'sı erkek olmak üzere toplam 10 bin 763 vatandaş katıldı. 2022 yılında kursiyerler en fazla, “İstihdam garantili” olduğu belirtilen kurslardan yararlandı. Mesleki eğitim kurslarından yararlananların içinde istihdam garantili mesleki eğitim kurslarını tercih edenlerin oranı yüzde 97 oldu.

KONFEKSİYON BİRİNCİ SIRADA

2022 yılında en çok mesleki eğitim kursiyeri olan meslekler de İŞKUR’un raporunda paylaşıldı. Toplam 3 bin 571 kursiyer ile “Dokuma Konfeksiyon Makineci” mesleği kursiyer sayısı itibarıyla ilk sırada yer alırken “Kadım Giyim Modelist Yardımcısı” mesleği bin 249 kursiyer ile ikinci, “Montaj İşçisi” mesleğinin ise 453 kursiyer ile üçüncü sırada yer aldığı belirtildi.

İŞ BEKLEYENLERİN YÜZDE 25'İ ÜNİVERSİTE MEZUNU 

Mesleki eğitim kurslarından yararlanan kursiyerlerin öğrenim durumlarına göre dağılımı ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Her üniversite bitiren iş bulacak diye bir şey yok” sözlerini anımsattı. Buna göre, 2022 yılında iş bulmak amacıyla mesleki eğitim kurslarına toplam 2 bin 692 ön lisans, lisans ve yüksek lisans mezunu başvurdu. Toplam kursiyer sayısının yüzde 25’ini oluşturan üniversite mezunları ile diğer kursiyerlerin mezuniyet durumlarına göre dağılımı ise şöyle sıralandı:

Okuryazar olmayan: 12
Okuryazar: 907
İlköğretim: 4 bin 242
Ortaöğretim: 2 bin 910
Ön lisans: 959
Lisans: Bin 684
Yüksek lisans: 49