Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle külliyede kadın muhtarlarla bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, doktorların özel sektörü tercih etmesi ve yurt dışına gitmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eski doktoru ve danışmanı Turhan Çömez’den Erdoğan’a itiraz geldi.

İngiltere’nin başkenti Londra’da yaşayan Turhan Çömez, “Orduyu nasıl yedek subaylarla yönetemezseniz, sağlık sistemini de genç, deneyimsiz, yeni mezun hekimlerle yönetemezsiniz” dedi.

“Küstürerek ve darıltarak yurtdışına kaçırdığınız binlerce hekimi bel bağlamak da çok gerçekçi bir yaklaşım değil” diyen Turhan Çömez, şöyle devam etti:

“Çünkü bu hekimlerin önemli bir kısmı, çok zor şartlardan geçerek, çok ağır sınavlardan geçerek, yurtdışında yeniden kariyerlerine başlamış, onlarla sağlık sistemini rehabilite etme çabası da ne yazık ki bugün için gerçekçi değil.”

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün kadın muhtarlara yönelik konuşmasında, “Açık konuşuyorum, açık konuşmayı severim” diyerek şunları söylemişti:

“Doktorlar az para aldığı için ayrılıyorlar, değerli kardeşlerim samimi konuşuyorum dost acı söyler ama gerçeği söyler bu hastaneleri inşa eden biziz. Bu doktorları okutan yetiştiren bu devlet değil mi? E? Bu devlet sizi okuttu yetiştirdi en çok maliyeti yüksek olan da sağlıktır. Ama şimdi az para veriyormuş. Sordum en az alan ne alıyordur? 8 bin 9 bin, en yüksek alan 25 bin civarında. Buna rağmen özel sektör çok daha yüksek verdiği için oralara kaçıp gidiyorlar. Açık konuşuyorum, açık konuşmayı severim. Varsın gidiyorlarsa gitsinler. Bizler de üniversiteleri yeni bitiren doktorlarımızı buralarda istihdam ederiz, buralarda onlarla devam ederiz. Gerekirse yurt dışından ülkemize dönmek isteyenleri süratle davet ederiz. Buralar boş kalmaz merak etmeyin. Doktorluk gibi bir aziz mesleği oraya onu dayamak herhalde pek de insani değildir.”