Türkiye, depremlerin ardından 14 Mayıs'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine hazırlanırken, siyasi partilerde seçmen davranışlarına ilişkin çalışmalar hız kazandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da kabinede yer alan bakanları büyükşehirlerde aday göstermek istiyor. Erdoğan'ın bu hamlesinin ardında, depremlerdeki koordinasyon eksikliklerinin, özellikle Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyükşehirlerdeki seçmen davranışlarını etkilemesinin bulunduğu belirtiliyor. Deprem illerindeki nüfusun 14 milyon civarında olduğu bilinirken, bu illerde AKP'nin oy oranlarında bir değişiklik olmayacağına dikkat çekiliyor.

FATURA CUMHUR İTTİFAKINA KESİLECEK

Sadece İstanbul’un 16 milyonluk nüfusunun 11 ilin nüfusunu geçtiği belirtilirken Ankara, İzmir, Antalya gibi illerde “seçmenlerin faturayı  Cumhur İttifakı’na kesebileceği” iddia ediliyor. 

Erdoğan’ın, özellikle CHP’nin etkili olduğu İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi büyükşehirlerde gösterilecek milletvekili adaylarını “ince eleyip sık dokuyacağı” öğrenildi. Büyükşehirlerdeki seçmen davranışı ile ilgili “yerel seçimler” örnek gösteriliyor.

AKP 'KONTROL CHP'DE' DİYOR!

AKP’de, “Yerel seçimlerde, başta İstanbul, Ankara 5 büyükşehir CHP’ye geçti. 2023 seçimleri kritik bir seçim. Aynı hatanın tekrar edilmemesi gerekiyor. Özellikle İstanbul, Ankara, Adana İzmir, Antalya ve Mersin gibi büyükşehirler CHP’nin kontrolünde. Depremde olası olumsuzluklar, doğrudan bu kentteki seçmen davranışlarını etkiliyor. Risk, deprem illerinden daha çok büyükşehirlerde” değerlendirmesi yapılıyor.

Kaynak: Milli Gazete