Türkiye İstatistik Kurumu, enflasyon sepetinde yer alan ürünleri ve ağırlıklarını güncelledi, sepette 404 madde ve 895 madde çeşidi dikkate alınacak. Sepete giren tek madde kadın taytı (penye) olurken, kakaolu toz içecek, pamuklu kumaş, çocuk gömleği, plastik mutfak eşyaları, hastane yatak ücreti ve diğer kültürel faaliyetler sepetten çıkarıldı.

İTO Açıkladı: İstanbul’da Enflasyon 45 Aydır Durmuyor İTO Açıkladı: İstanbul’da Enflasyon 45 Aydır Durmuyor

ÇEŞİT VE AĞIRLIKLARI GÜNCELLENENLER

Ayrıca sigara, otomobil (dizel), otomobil (benzinli), uçak bileti ücreti, cep telefonu görüşme ücreti, otoban geçiş ücreti, magazin ve dergi, elektrikli süpürge, kablolu–özel televizyon yayın hizmetleri, telefon yedek parçaları, diğer sağlık ürünleri, cilt ve vücut ürünleri ve balık maddeleri altında kapsanan madde çeşitleri ve madde çeşit ağırlıkları güncellendi.

KONUTUN AĞIRLIĞI YÜZDE 16,61 oldu

TÜFE hesaplamalarında kullanılacak ana grup ağırlıkları da belirlendi.

“ENFLASYON DÜŞECEK” DENDİ AMA OCAK’TA DA DÜŞMEDİ!

Yüksek baz etkisi nedeniyle yıllık bazda “oransal” manada gerileyen enflasyon, aylık bazda ise Ocak’ta beklentileri aştı.

TÜFE, Ocak’ta yüzde 6,65 ile Nisan 2022’den beri en yüksek aylık seviyeyi görürken, Yİ-ÜFE yüzde 4,15 arttı. Yıllık enflasyon, tüketici fiyatlarında yüzde 57,68, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 86,46 oldu.

Kaynak: Milli Gazete