CHP  Yalova Milletvekili Tahsin Becan, Türkiye'de 2022 yılı sonunda 1 trilyon 127 milyar 279 milyon TL olan kredi kartı, kredili mevduat hesabı ve tüketici kredisi toplam borçlarının altı ay içerisinde 531 milyar TL arttığını belirtti. Becan, bu durumun Türkiye'nin sürdürülebilir olmayan bir borç sarmalına sürüklendiğini gösterdiğini ifade etti.

Becan'ın hazırladığı "Türkiye'de Bebeklerin Borç Haritası" başlıklı rapora göre, 2022'de her bebek 1 milyon Lira Politika borçla doğdu ve bu borç, Haziran 2023'te 1,6 milyon liraya yükseldi. Becan, bu durumun, iktidarın yanlış ekonomi politikalarının bir sonucu olduğunu ve bireysel borçlanmanın rekor seviyelere ulaştığını belirtti.

Uzmanı Zararlarını Tek Tek Sayarak Uyardı: Yaz Saati Uygulaması Geri Getirilsin Uzmanı Zararlarını Tek Tek Sayarak Uyardı: Yaz Saati Uygulaması Geri Getirilsin

CHP'li Becan, vatandaşların alım gücünün düşmesi nedeniyle temel ihtiyaçlarını tüketici kredisi, kredili mevduat hesabı ve kredi kartlarıyla karşılamak zorunda kaldığını vurguladı. 2023 yılının ilk altı ayında bu borçların ciddi bir şekilde arttığını söyledi. Buna göre, kredi kartı borçları yüzde 75, kredili mevduat hesabı borçları yüzde 78, tüketici kredisi borçları ise yüzde 23 arttı.

Becan, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) verilerine atıfta bulunarak, 2022 yılı sonunda 1 trilyon 127 milyar 279 milyon lira olan toplam bireysel kredi kartı, kredili mevduat hesabı ve tüketici kredisi borcunun Haziran 2023'te 1 trilyon 658 milyar 359 milyon liraya yükseldiğini belirtti.

Becan, bu borçların altı ayda yüzde 47 arttığını ve bu artışın Türkiye'nin geleceği için büyük bir risk oluşturduğunu ifade etti. Her yeni doğan bebeğin borçla dünyaya geldiğini belirten Becan, iktidarın ekonomi politikalarını eleştirerek, vatandaşların ekonomik sorunlarının arttığını söyledi.