Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son günlerde yaptığı para dağıtımlarıyla eleştirilerin hedefi haline geldi. Ancak, Erdoğan’ın "dağıtma" siyaseti yeni değil.

2002 yılında iktidara geldikten kısa bir süre sonra 2 numaralı makam aracının bagajını önce çikolata ve gofretlerle doldurtarak her fırsatta onlarca araçtan oluşan konvoyunu durdurup çocuklara dağıtmıştı. Ardından oyuncak dağıtmaya başladı. Erkek çocuklara araba, kız çocuklara bebek verdi.

Erdoğan'ın dağıtma siyaseti, iktidarda geçirdiği yıllarla beraber gelişti. Oyuncaktan sonra satranç takımları dağıttı. Kalfalık dönemiydi. Çocukların ilgisi hoşuna gitti.

Erdoğan, önceki seçimlerde çay paketleri dağıtmaya başladı. Ustalık dönemi için bunu uygun görmüştü. Ziyaret ettiği yerlerde otobüsten vatandaşa çay paketleri fırlattı. Ancak, sel felaketinin yaşandığı bölgelerde de aynı şeyi yapınca ağır eleştirildi.

Eski danışmanı, "Erdoğan neden çay dağıtıyor?" sorusunun cevabını merak edenler için şunları yazdı: "Belki de cevap, usta romancımız Kemal Tahir'in Osmanlı'ya yakıştırdığı ‘Kerim Devlet' tanımında. Cumhurbaşkanı Erdoğan, halkına ikramlarda bulunan ‘Kerim Devlet'i yeniden ihya etmenin gayreti içinde olabilir. Kerim devlet; ikram sahibidir, lütuf ve ihsanda bulunur, kayra dağıtır."

Erdoğan'ın son para dağıtımları ise daha büyük tepki topladı. Geçtiğimiz haftalarda İstanbul'da bir markete giden Erdoğan, vatandaşlara 100 TL'lik alışveriş kartları dağıttı. Sonrasında deprem bölgesinde de para dağıtımı yaptı.

Erdoğan, para dağıtımının halka yardım etmek için yapıldığını savunuyor. Ancak, muhalefet partileri ve bazı sivil toplum örgütleri, bu dağıtımların sadece oy için yapıldığını iddia ediyor. Hatta bazıları, bu dağıtımların "rüşvet" olarak nitelendirilmesi gerektiğini savunuyor.

Kaynak: Milli Gazete