Genel seçimlerin öncesinde artış gösteren ekonomik güven endeksi, seçimin ardından kur artışı ve yapılan zamların etkisiyle üç aylık düşüşüne devam etti. Ağustos ayında 94,1 değerine kadar düşen endeks, mayıstan bu güne 9,6 puanlık sert düşüş kaydetti. Bu şekilde ekonomik güven, son bir yılın en düşük seviyesine inmiş oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ağustos ayının ekonomik güven endeksi verilerini duyurdu.

Tüketici ve üretici kişilerin genel ekonomik durumları ile ilgili olarak beklentilerini gösteren ekonomik güven endeksi temmuz ayında 99,3 iken ağustos ayında ise yüzde 5,2 oranında azalarak 94,1 değerini aldı. Bu şekilde endeks, son 1 yılın en düşük seviyesine gerilemiş oldu.

14 ve 28 Mayıs Seçimlerinin yapıldığı mayıs ayında 103,7 değerine çıkan endeks, seçim sonrasındaki üç ayda 9,6 puan geriledi. Ekonomik güven endeksindeki sert düşüş büyük oranda tüketici güvenindeki gerilemeden kaynaklandı.

Ekonomik güven endeksinin 100'den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100'den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği gösteriyor.

84 Milyon Aç, İki Milyonun Keyfi Yerinde 84 Milyon Aç, İki Milyonun Keyfi Yerinde

Bu şekilde ekonomik güven, son bir yılın en düşük seviyesini bulmuş oldu.

TÜKETİCİ GÜVENİNDE SERT DÜŞÜŞ

Bir önceki aya göre ağustos ayında tüketici güven endeksi yüzde 15,1 oranında azalarak 68,0 değerini, reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi yüzde 0,3 oranında azalarak 104,6 değerini, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 1,7 oranında azalarak 115,3 değerini, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 0,4 oranında azalarak 114,3 değerini, inşaat sektörü güven endeksi yüzde 0,7 oranında azalarak 87,4 değerini aldı.