2023 bütçe rakamlarını değerlendiren ekonomist Mahfi Eğilmez, iktidarın, TL'nin değer kaybını ve artan enflasyonu GSYH'yi daha yüksek göstermek için bir araç olarak kullandığını ileri sürdü. Eğilmez, artan giderler için kaynak yaratılmadığını ancak iktidarın bütçeyi denk göstermek için enflasyonu bir araç olarak kullandığını söyledi. Eğilmez'e göre, Türk Lirasının iç değer kaybı, dış değer kaybından yüksek olduğu sürece gelirler yükseliyor, GSYH daha yüksek çıkıyor ve ekonomi büyümüş görünüyor.

Ekonomist Mahfi Eğilmez, iktidarın, TL'nin değer kaybını ve artan enflasyonu GSYH'yi daha yüksek göstermek için bir araç olarak kullandığını ileri sürdü.

Mahfi Eğilmez ‘’Bütçe Muamması’’ başlıklı yazısında konuya ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Buraya kadar bazı sorunlar olsa da bunları bir kenara bırakıp OVP (orta vadeli plan) ile ortaya çıkan asıl büyük soruna değinelim. Tabloya dikkat edilirse OVP’de bütçe giderleri gerçekleşme tahmini (ek bütçe ile artırılmış bütçe giderleri toplamına göre) 973,5 milyar TL artırılmış görünüyor. Buna karşılık bütçe gelirlerinde bir artış söz konusu değil. O nedenle de bütçe açığı 1.632.9 milyar TL öngörülmüş.

‘ARTAN 973,5 MİLYAR TL TUTARINDAKİ GİDER NASIL KARŞILANACAK?’

Bu artan 973,5 milyar TL tutarındaki gider nasıl karşılanacak? Henüz ek bütçe ile 1.119,5 milyar TL tutarındaki gelir artışı karşılanamamışken bunun üzerine gelen 973,5 milyar TL’lik gider artışı neyle finanse edilecek ve bu finansman nasıl bütçeleştirilecek? Gelişmiş ülkelerde kamu harcamalarını finanse etmek için vergi ve diğer biçimlerde halktan toplanan paraların nerelere harcanacağı kuruş kuruş gösterilir ve hesabı verilir. Bizde bırakın harcamayı toplanacak gelirin nasıl toplanacağı bile muamma (anlaşılmaz iş, bilmece) oldu. 973,5 milyar TL ek gelir nereden gelecek? Hangi vergi ne kadar artırılacak? Yeni vergiler mi gelecek? Bunları ancak Meclise torba kanun gelince anlayacağız.

ekran-goruntusu-2023-09-11-161457.jpg

‘ENFLASYONLA MÜCADELE YALNIZCA BİR SÖYLEMDEN İBARET’

İşte bu aşamada enflasyon birçok başka alanda olduğu gibi burada da imdada yetişiyor: Enflasyonla mücadele yalnızca bir söylemden ibaret. Gerçekte böyle bir mücadelenin yapılmadığını, asıl meselenin enflasyonu araç gibi kullanmak olduğunu söyleyebiliriz. Türk Lirasının iç değer kaybı, dış değer kaybından yüksek olduğu sürece gelirler yükseliyor, GSYH daha yüksek çıkıyor ve ekonomi büyümüş görünüyor. Özetle Türkiye’nin enflasyonla mücadelesinin gerçek olmadığını söyleyebiliriz.

TBMM, bütçe hakkını kullanabiliyor mu sorusunun yanıtı yıllardır olumsuz ama sanırım hiç bu kadar olumsuz olmamıştı. Yukarıdaki tablo niçin bütçe yaptığımız sorusunu bile yanıtlayamıyor."