Ekonomik krizde harcamaları derinleşen vatandaşlar çareyi kredi kartında buldu. TCMB'nin verilerine göre, 4 Ağustos haftasında kartlı harcamalar 181,6 milyar lira ile rekor kırdı.

Online alışverişlerin çoğalması ve tüketim harcamalarını ertelemeli olarak geri ödeme isteği sonrası kartlı harcamalarda rekor kırıldı.

MARKET ALIŞVERİŞİ İLK SIRADA

Market ve AVM'lerde 29,5 milyar lira ile en çok kartlı harcama yapılan alan olarak belirlendi.

Bir sonraki en çok harcama yapılan sektör 15.8 milyar TL ile "Kamu/Vergi Ödemeleri" olurken, bu sektörü 12.2 milyar TL’lik harcama ile " Çeşitli Gıda" takip etti.

KAMU VERGİ ÖDEMELERİ İKİNCİ SIRADA

Geçen haftaya göre en çok kartlı harcama değişimi; yüzde 19,8 ile "Eğitim/Kırtasiye/Ofis Malzemeleri" sektöründe gerçekleşirken, "Hizmet Sektörleri" yüzde 17,2 ile bu artışı takip etti. "Elektrik-Elektronik Eşya, Bilgisayar" ise yüzde 22,9 oranı ile en yüksek azalış gerçekleşen sektör oldu.

TÜRKİYE'DE KART SAYISIA ARTTI

Öte yandan Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerinden elde edilen bilgilere göre; Haziran ayı itibarıyla Türkiye'de kredi kartı sayısı 108,3 milyon, banka kartı sayısı 178,7 milyon ve ön ödemeli kart sayısı 79,8 milyon adet oldu. Toplam kart sayısı ise 366,8 milyon adede ulaşarak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17 artış gösterdi.

Kaynak:Karar