Mayıs 2023 seçimleri öncesinde dünya enflasyon liginde zirve yarışında olan Türkiye, Nisan 2024 itibarıyla hem enflasyon hem de faiz liginde zirve yarışı veriyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Mayıs 2023 seçimleri öncesinde uygulanan faiz ve kur politikası, Türkiye'yi yüksek enflasyon liginde ilk sıralara sokmuştu.

Prof. Dr. Kamil Yılmaz'dan İktidarın Tasarruf Planına Tepki: Dar Gelirli Üzerinden Kemer Sıkma Olmaz İnsanlar İsyan Eder Prof. Dr. Kamil Yılmaz'dan İktidarın Tasarruf Planına Tepki: Dar Gelirli Üzerinden Kemer Sıkma Olmaz İnsanlar İsyan Eder

Bu politikalar Türkiye'yi bir ödemeler dengesi krizinin eşiğine getirince ve yabancı sıcak para ihtiyacı yakıcı seviyeye gelince seçimlerin ardından ekonomi yönetimi ve ekonomi politikaları değişti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı koltuğuna Nureddin Nebati yerine Mehmet Şimşek, Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı koltuğuna Şahap Kavcıoğlu yerine önce Hafize Gaye Erkan sonra Fatih Karahan oturdu.

Mayıs 2023 seçimleri öncesinde "faiz sebep enflasyon netice" diyerek faiz indirten Erdoğan, seçimlerin ardından "enflasyon sebep faiz netice" diyerek faizlerin yükseltilmesine izin verdi.

Mayıs seçimleri sonrasında faizlerle birlikte döviz kurları ve vergiler de artırılınca enflasyon bir kez daha hızla yükseldi. 

Nisan 2024 itibarıyla Türkiye, hem enflasyon hem de faiz liginde dünyada üst sıralarda yer alıyor.

FAİZDE NAS'TAN DÜNYA ÜÇÜNCÜLÜĞÜNE

Mayıs 2023'te yüzde 8,5 olan TCMB politika faizi, bugün itibarıyla yüzde 50 seviyesinde bulunuyor.

Türkiye, yüksek faiz liginde dünyada üçüncü sırada yer alıyor. 

Yüksek faiz liginin ilk sırasında yüzde 70'lik faizle Arjantin, yüzde 58,98'lik faizle Venezuela bulunuyor.

Dördüncü sırada ise yüzde 29'luk faizle Afrika ülkesi Gana bulunuyor.

ENFLASYONDA DÜNYA DÖRDÜNCÜSÜ

TÜİK'in açıkladığı enflasyon, mart ayı itibarıyla yüzde 68,5 seviyesinde bulunuyor ve Türkiye bu oranla dünya yüksek enflasyon liginde dördüncü sırada yer alıyor.

Faiz liginde olduğu gibi enflasyon liginde de Arjantin açık ara farkla ilk sırada. Latin Amerika ülkesinde enflasyon yüzde 288 seviyesinde bulunuyor.

İkinci sırada, iç savaş yaşamış olan ve ABD yaptırımlarının hedefi olan Suriye bulunuyor. Komşuda enflasyon oranı yüzde 140.

Üçüncü sırada, yüzde 70,4'lük enflasyonla iflas etmiş durumda ve İsrail saldırılarının hedefinde olan Lübnan bulunuyor.

Sözcü'nün haberine göre, Beşinci sırada ise ABD yaptırımlarının hedefi olan Venezuela bulunuyor. Bir zamanlar yedi haneli enflasyona sahip olan Venezuela'da martta enflasyon yüzde 67,8 seviyesine geriledi.