CHP’nin ekonomi raporuna göre, hanehalkının harcanabilir geliri 4.5 trilyon liradan 9.2 trilyon liraya yükseldiği belirtildi. Raporda tüketim harcamasının ise 4 trilyon liradan 8.6 trilyon liraya çıktığına vurgu yapıldı. “Tüketim harcamasında yaşanan bu büyük artışın da altında yine yüksek enflasyon yatıyor” denilen rapora göre vatandaşın gelir artışı harcamaların gerisinde kalırken faiz ve kâr payı elde edenlerin geliri katlandı.

Artan enflasyona karşı vatandaşın alım gücü günden güne erirken CHP bu konuya dikkat çeken bir ekonomi raporu paylaştı. Rapora göre vatandaşın gelir artışı harcamaların gerisinde kalırken faiz ve kâr payı elde edenlerin geliri katlandı. CHP’nin raporunda “Hanehalkının refahı açısından önemli bir gösterge olan maaş ve ücretler ile işverenin sosyal katkıları 2022 yılında yüzde 81 artarak 3.5 trilyon liraya yükselirken, kira gelirleri yüzde 167 artarak 2.6 trilyona, faiz gelirleri yüzde 139 artarak 660 milyar liraya, kâr payı gelirleri ise yüzde 184 artarak 1.9 trilyon liraya çıktı” denildi.

Raporda “Yüksek enflasyon nedeniyle hanehalkının harcanabilir geliri 4.5 trilyon liradan 9.2 trilyon liraya yükselirken, tüketim harcaması ise 4 trilyon liradan 8.6 trilyon liraya çıktı” denildi.

Sözcü’de yer alan haberde raporda şu belirlemeler yapıldı:

“Tüketim harcamasında yaşanan bu büyük artışın da altında yine yüksek enflasyon yatıyor. Hem fiyat artışları hem de hanehalkının yükselmekte olan enflasyondan korunmak için tüketim harcamalarını öne çekerek yaptığı biliniyor.”

'TÜRKİYE EKONOMİSİ NET BORÇ ALICI KONUMUNDA OLDU'

TÜİK verilerinden faydalanılarak hazırlanan rapora göre, 2022 yılında mali şirketler net borç veren pozisyonunda, mali olmayan şirketler, devlet ve hanehalkı ise net borç alan sektörler oldu. Toplamda ise Türkiye ekonomisi net borç alıcı konumunda oldu. Milli gelirin yüzde 5'i oranındaki bu net borçlanma ihtiyacının ise dış borçlanmayla karşılandığı ifade edildi. Hanehalkının refahı açısından önemli bir gösterge olan maaş ve ücretler ile işverenin sosyal katkıları 2022 yılında yüzde 81 artarak 3.5 trilyon liraya yükselirken, kira gelirleri yüzde 167 artarak 2.6 trilyona, faiz gelirleri yüzde 139 artarak 660 milyar liraya, kâr payı gelirleri ise yüzde 184 artarak 1.9 trilyon liraya çıktı.

KİRA GELİRLERİNİN PAYI YÜZDE 17.5'E YÜKSELDİ

CHP'nin ekonomi raporuna göre ücret gelirlerinin, GSYH içinde 2020 yılında yüzde 29 olan, 2021 yılında yüzde 26.7'ye gerileyen payı, 2022 yılında da yüzde 23.5'e kadar indi. Ücret gelirlerinin milli gelir içerisindeki payında bu dramatik düşüşün yaşandığı 2022 yılında kira (mülkiyet) gelirlerinin payı yüzde 13.5'ten yüzde 17.5'e, faiz gelirinin payı yüzde 3.8'den yüzde 4.4'e, kâr payının payı ise yüzde 9.1'den yüzde 12.5'e kadar yükseldi.