DP'li Enginyurt, İYİ Parti lideri Akşener'in "Dayatmaya boyun eğmeyeceğiz. Noter masasında olmayacağız” sözleriyle altılı masadan ayrılığını değerlendirdi. Enginyurt, seçimin kaybedilmesi halinde altı liderin de siyasetten tasfiye olacağını belirterek, "Altı lider tekrar ortak hareket etmeli" dedi.

Altılı Masa’nın 12. Toplantısı sonrası ortak aday konusunda uzlaşıldığı ve ismin 6 Mart’ta açıklanacağı duyurulmuştu. Toplantı sonrasında CHP ve İYİ Parti cephesinde peş peşe toplantılar düzenlenmişti.

Son toplantı bugün İYİ Parti’de gerçekleşti. Akşener, kurmayları ile GİK toplantısı gerçekleştirdi. Toplantı sonrası Akşener, gazetecilerin karşısına çıktı.

AKŞENER MASADAN KALKTI, İKİ İSME ÇAĞRI YAPTI

Burada gündemi sarsan açıklamalarda bulunan Akşener, aday konusu hakkında "Üzülerek söylüyorum ki dün itibarıyla altılı masa artık millet iradesini kararlarına yansıtma kabiliyetini kaybetmiştir. İYİ Parti dayatmaya mecbur bırakılmış, tercihe zorlanmıştır. Elbette buna boyun eğmeyecektir." diye konuştu.

Akşener, Kılıçdaroğlu’nun adaylığını desteklemeyeceklerini belirterek Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’na çağrıda bulundu.

Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Cemal Enginyurt, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in masadan ayrılmasına ilişkin T24'e konuştu. Enginyurt, şunları söyledi:

"MİLLET MÜCADELESİNDE NEFİS OLMAZ, KİBİR OLMAZ"

"Bu seçim kaybedildiği takdirde Altılı Masa'dan hiçbir parti, hiçbir lider Sayın Akşener de dahil olmak üzere kazanan olmayacak. Eğer seçim kaybedilirse hiç kimse ben söylemiştim, ben görmüştüm demeye vakit bile bulamadan millet tarafından çok ağır bir şekilde cezalandırılacaktır. Liderler tasfiye olur. Dolayısıyla altı lider tekrar ortak hareket etmeli, birlik, beraberlik içerisinde hareket etmeli. Çünkü bu seçim cumhuriyete inananlarla cumhuriyete karşı olanların seçimidir. Bu seçim sağ, sol seçimi değil, siyasi parti kavgası değil, millet mücadelesidir. Millet mücadelesinde de nefis olmaz kibir olmaz. Sen ben olmaz. Onun için bu masa milletin umudu olan bir masadır. Milletin beklentisi olan bir masadır. Milletin geleceğinin kurtuluşu olarak gördüğü bir masadır. Dolayısıyla bu masaya asla zarar gelmemesi gerekir. Demokrat Parti olarak biz masanın altılı olarak devamından yanayız."