Dolar/TL güne 19.40, Euro/TL ise 22.33’ten başlarken, TCMB’nin   her gün çok küçük miktarda da olsa, döviz kurlarının yukarı gitmesine izin verdiği göze çarpıyor. Öte yanda, TCMB döviz talebini kısıtlamak için her gün ek tedbirler açıklıyor. 2 gün önce, bankaların interbanktan satın alabileceği döviz miktarına günlük tavan uygulamasına geçildi. Bankaların döviz alım satım fiyatları arasındaki fark da 80 kuruşa kadar çıktı.

TCMB’nin seçime kadar döviz kurunu kontrol altında tutmak için elindeki tüm imkanları seferber ettiği açık, fakat kimse seçimden sonra ne olacağını bilmiyor. Bu nedenle, son haftalarda bireylerin spot döviz talebinde artış gözlenirken, DTH’lar da uzun bir aradan sonra yeniden yükselişe geçti.

CUMHURİYET’in görüşünü aldığı 3 ekonomist dövize uygulanan aşırı baskının sonuçlarını değerlendirdi.

Şenol Babuşçu:  Merkez’in temel amacı şu an kurların sıçramaması, bunun için her şeyi yapmaya hazır

Bankacılık uzmanı Şenol Babuşcu, Merkez Bankası’nın bankaların belirli bir saatten sonra döviz işlemine izin vermediğini duyurdu.

“Makro ihtiyati tedbir” olarak duyurulan bu önlemlerin artık mikro olmaya başladığını belirten Babuşcu “Her gün yeni bir düzenleme ve karar geliyor. Bu kararların bir kısmı sadece bankalara özel yazı veya telefonla bildiriyor. Kamuoyunun bilmesini istemiyor. Merkez’in temel amacı şu an kurların sıçramaması, bunun için her şeyi yapmaya hazır” dedi.

“DÖVİZ TALEBİ ÇOĞALDI”

Bankalardaki alım satım makasının açılmasını yorumlayan Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu ise şöyle konuştu:

“Kamuoyunda seçimden sonra döviz kurlarının sıçrayacağı beklentisi var. Yabancı raporlar da bu kanıyı güçlendirdi. Görüldüğü kadarıyla bu beklenti döviz talebinde ciddi bir artışa yol açtı. Merkez Bankası rezervleri üç haftada 7 milyar dolar eridi. ‘Dost ülkelerden de beklenen döviz takviyesi gelmedi. Bankalara Alış-satış makaslarını açın talimatı geldiği anlaşılıyor. Bu da bireyleri ve şirketleri Tahtakale’ye ve döviz büfelerine yöneltiyor. Hem döviz sistem dışına çıkıyor hem rivayetlerin yayılması dövize olan ilgiyi artırıyor. Ekonomi yönetiminin seçime kadar dövizi ne pahasına olursa olsun zapt etme planı tehlikeye giriyor.”

Ekonomi yazarı Uğur Gürses de sosyal medya paylaşımında sistem dışına çıkışa dikkat çekerek şu yorumu yaptı:

“Bankalar döviz satmasın diye baskıyla alış-satış marjlarını açtırdılar. Kapalıçarşı efektif piyasasında alış ve satış kurları rekabetçi. Bu gidişle vatandaşı sistem dışına çıkaracaksınız.”

Dün Türkiye gezisi notlarını yayınlayan Institute of International Finance ise dolar/TL’nin yükseliş trendine girmesi olasılığının altını çizdi:

“Yerel analistlerin çoğu, seçimlerden sonra TL/USD paritesinin 25 civarında yeni bir dengeye ulaşmasını bekliyor. Öte yandan, zayıf bir Lira, Türk Hazinesi ve Merkez Bankası’nın, bakiyesi 89 milyar ABD Dolarına ulaşan döviz korumalı Lira mevduatları için önemli kur farkı ödemelerine yol açacaktır”.