Toplamda üç ayrı merkezli ilde gerçekleşen operasyonla 'sazan sarmalı' yöntemiyle kişilerin dolandıran şebeke çökertildi. Otomobil satış sitelerinde ilanları kopyalayıp, daha ucuz fiyata kendi araçlarıymış gibi sattıkları iddia edilen altı şüpheli, yakalandı. Kişilerin bu yöntem ile birlikte 437 kişiyi, 100 milyon lira dolandırdıkları belirlendi.

Tunceli İl Emniyet Müdürlüğü’ne bir kişinin, 1,5 milyon liraya TIR alırken dolandırıldığı ihbarı üzerine, Asayiş Şube Müdürlüğü Dolandırıcılık Büro Amirliği’nce özel ekip kurularak, çalışma başlatıldı. Çalışmada bazı kişilerin ‘sazan sarmalı’ yöntemiyle, araç alım satım yapan sitelerdeki ilanları kopyalayıp, kendi ilanıymış gibi daha ucuza ilana koyduğu, kendilerine ulaşanlara verdikleri hesap numaralarına çeşitli bahanelerle para gönderterek dolandırıcılık yaptıkları belirlendi.

8240699.jpg

Ekipler, kimlikleri belirlenen 6 şüpheliyi Tunceli, Batman ve Mersin’de düzenlenen operasyonla yakalayarak gözaltına aldı. Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramada ise çok sayıda altın, döviz, sim kart, banka hesap kartları ve cep telefonları ele geçirildi.

8240698.jpg

Şüphelilerin, mağdurlarla Suriye uyruklu kişiler adına alınmış sim kartlar üzerinden iletişime geçtiği, 437 kişiyi, 100 milyon lira dolandırdıkları belirlendi. Öte yandan ekiplerin uyarıyla 9 kişi, 23 milyon değerindeki araçlarını satmaktan son anda kurtuldu.

8240697.jpg

Karar'da yer alan habere göre, Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden 2’si ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçundan tutuklandı, diğerleri ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Diyanet'ten Yeni Hac Skandalı: Kuraya Katılmayan Eş, Dost ve Akrabalar Hacca Gönderildi Diyanet'ten Yeni Hac Skandalı: Kuraya Katılmayan Eş, Dost ve Akrabalar Hacca Gönderildi

8240696.jpg

Editör: Ahmet Kacır