Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş koruma sayısının arttığı yönünde kendisine yöneltilen soruyu yanıtlamadan yürümeye devam etti.

Bakan Mehmet Şimşek’in Acı İlacını Vatandaş İçiyor Bakan Mehmet Şimşek’in Acı İlacını Vatandaş İçiyor

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Kocatepe Camisi fuar alanında Türkiye Diyanet Vakfı Devri Alem Gençlik Fuarı'na katıldı.

Erbaş, dijitalleşmeyle birlikte sürekli gelişen erişim, etkileşim ve paylaşım gibi imkanların etkisinin her geçen gün daha da arttığını belirterek, "Medya araçlarında görülen gelişim ve değişim bilgi kaynaklarının çeşitlenerek artmasını, bilgi merkezli sunulan hizmetlerin boyut değiştirmesini, bilgi kazanma ve öğrenme hususunda farklı zeminlerin oluşmasını sağlamıştır.

Özellikle günümüz dünyası, internet teknolojileri sayesinde zaman ve mekana dair sınırların kalktığı sanal olan ile gerçek olan arasındaki çizginin neredeyse silindiği bir yapıya bürünmüştür. Gelinen noktada medya sadece bilgiye kolay ulaşmanın en hızlı yolu değil, bununla beraber bilginin nasıl sunulacağına dair de güçlü bir etki alanına sahip olmuştur" ifadelerini kullandı.

KORUMA SORUSUNU YANITLAMADI

Fuar alanına Türkiye Diyanet Vakfı binasından yaya olarak gelip giden Erbaş, çıkışta koruma sayısının arttığı yönünde kendisine yöneltilen soruyu yanıtlamadan yürümeye devam etti.

NE OLMUŞTU?

Cumhuriyet'in haberine göre, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez döneminde iki olan koruma sayısı, Erbaş döneminde altıya yükseldiği öne sürülmüştü.

Lüks makam araçları, astronomik harcamaları, lüks otellerdeki, programları ile gündemden düşmeyen ve eleştirilen Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın özel koruma sayısı da belli oldu

Bu konuşmanın üzerinden geçen sürede, Başkan Erbaş'ın koruma sayısı üç katına çıkarıldı. Özellikle lüks harcamaları ve koruma masraflarıyla gündeme gelen Başkan Erbaş'ın özel koruma sayısının altıya yükseltilmesi, kamuoyunda eleştirilere neden oldu.

Başkanlık makamına bağlı çalışan kadın korumalardan birinin Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın eşi Seher Erbaş’ı koruduğu ifade edildi.Ayrıca, koruma görevlilerinin maaşlarının toplamının aylık 300 bin TL olduğu ve yıllık olarak 3,6 milyon TL'yi bulduğu belirtildi.

Bu durum, Diyanet İşleri Başkanı'nın güvenlik tedbirlerine yönelik tartışmaları beraberinde getirdi.

‘ŞEHİT OLMAYA HAZIRIZ’ DEMİŞTİ

15 Temmuz darbe girişiminde yaşamını yitiren Diyanet personelinin isim ve resimlerinin yer aldığı, “15 Temmuz Şehitler ve Gaziler Köşesi”nin 2022 yılında gerçekleştirilen açılışında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “Vatanımız için namusumuz için değerlerimiz için ne zaman şehit olmak söz konusu olursa biz her an şehit olmaya hazırız” demişti.