Diyanet İşleri Başkanı Erbaş ve üst düzey yöneticiler kuş sütünün eksik olduğu yemek için 67.5 lira ödeme yapıyor. Yemek maliyetlerinin bir kısmı da bütçeden karşılanıyor.

Milyarlarca liralık bütçesi ve lüks makam araçlarıyla gündemden düşmeyen Diyanet İşleri Başkanlığı’nın (DİB) üst düzey yöneticileri için hazırlanan öğle yemeği listesi ortaya çıktı. Vatandaşın ucuz et için zifiri karanlıkta kuyruklara girip saatlerce kuyruk beklediği, çocukların ete ulaşamadığı bir ülkede DİB’in üst düzey yöneticileri için hemen her gün etli yemek çıkıyor. Sebze yemekleri de kıymalı yapılıyor. Diyanet’in 17 Mayıs, yani bugünkü sofrasında “mısır çorbası, çiftlik köfte, bulgur pilavı, meyve” olacak.

PERSONEL 100 LİRA ÖDÜYOR

Yemek maliyetlerinin bir kısmı bütçeden karşılanırken, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, bir günlük yemek için 67.5 TL ödüyor. Diyanet İşleri Başkan Yardımcıları, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı, Diyanet Akademisi Başkanı, Genel Müdürler, Rehberlik ve Teftiş Başkanı, Strateji Geliştirme Başkanı da bu menü için 67.5 TL ödüyor. Diyanette çalışan 4/D’li işçiler radyo tv personeli ve KOMAŞ personeli ile Başkanlık personeli 100 TL ödüyor. Misafirler için ise yemek 110 TL. Aşçı, bekçi, hizmetli, şoför, yönetmen, 4/B sözleşmeli personel bu yemek için 30 TL, başkanlık müşaviri, baş müfettiş, hukuk müşaviri, avukatlar da 42 TL ödüyor.

TOPLAM HARCAMASI 1.8 MİLYON ASGARİ ÜCRETE BEDEL 

Diyanet İşleri 2024’ün ilk dört ayında 31.8 milyar lira harcadı

Bütçesiyle bazı bakanlıkları geride bırakan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2024 yılının ilk 4 ayında yaptığı toplam harcama belli oldu. 2024 yılına 91 milyar 824 milyon 805 bin liralık bütçeyle başlayan Diyanet’in, Ocak-Nisan döneminde 31 milyar 834 milyon 84 bin TL harcadığı öğrenildi. Birgün’ün haberine göre kurum günde 265 milyon 284 bin lira, ayda yaklaşık 7 milyar lira harcadı.

İlk 4 aydaki toplam harcaması ise 1 milyon 872 bin 372 asgari ücrete denk geldi.

Sözcü'den Deniz Ayhan'ın haberine göre, Diyanet’in harcamaları birçok kamu kurumun üstüne çıkarken, Başkanlığın geride bıraktığı kamu kurumları arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da yer aldı.

BAKANLIKLARI GERİDE BIRAKTI

Genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerinin harcamalarını ortaya koyan verilerine göre bazı bakanlıklar ve kamu kurumlarının harcamaları ise şu şekilde:

■ Kültür ve Turizm Bakanlığı: 12 milyar 3 milyon 940 bin TL

Diyanet'ten Yeni Hac Skandalı: Kuraya Katılmayan Eş, Dost ve Akrabalar Hacca Gönderildi Diyanet'ten Yeni Hac Skandalı: Kuraya Katılmayan Eş, Dost ve Akrabalar Hacca Gönderildi

■ Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı: 23 milyar 582 milyon 265 bin TL

■ Ticaret Bakanlığı: 10 milyar 975 milyon 360 bin TL

■ Avrupa Birliği Başkanlığı: 147 milyon 298 bin TL

■ Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı: 14 milyar 977 milyon 842 bin TL

■ Dışişleri Bakanlığı: 8 milyar 395 milyon 972 bin TL

Sizin dua ettiğinizle bindiğiniz araç farklı

TBMM Genel Kurulu’nda, fahiş fiyat artışı ve stokçuluk cezalarının artırılmasını da içeren Türk Ticaret Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmeleri sırasında iktidar ve muhalefet milletvekilleri arasında ‘kamuda tasarruf’ tartışması yaşandı. Saadet Partisi Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın lüks otomobille olan fotoğrafını göstererek “Sizin dua ettiğiniz araç başka bindiğiniz araç başka” dedi. AKP Bursa Milletvekili Mustafa Varank ise “Diyanet İşleri Başkanımızın aracından bu kadar rahatsızsanız örnek olarak sizler başlayabilirsiniz” diye konuştu. CHP Grup Başkanvekili Murat Emir ise “Her gruba 3’er tane araç var biz bunları vermeye hazırız” karşılığını verdi.

Editör: Ahmet Kacır