DEVA Partili Cem Avşar, depremin ardından bir de sel felaketi yaşayan Şanlıurfa ve Adıyaman'da tedbirsizliğin yine can kaybına neden olmasına tepki göstererek, "Sizin için ‘asrın felaketi’ yok. ‘Haftanın felaketi’ var. Önümüzdeki hafta başına ne geleceğini kestiremeyen on milyonlar var. Ülkemizde insan canına verilen değer bu kadar ucuz olmamalı. Her doğa olayı felakete dönmemeli" sözleriyle iktidara tepki gösterdi.

Deprem bölgesi Adıyaman ve Şanlıurfa’da en az 15 vatandaşın hayatını kaybetmesine yol açan sel felaketi, Türkiye'nin acısını katladı. Depremin ardından bir felaketle daha sarsılan bölgede yine tedbirsizlik nedeniyle birçok can kaybının yaşanmasına tepkiler sürerken, DEVA Partisi'nden de, afetlere karşı tedbirsizliğin vatandaşlar için tehdit haline gelmesine eleştiri geldi.

DEVA Partisi Yerel Yönetimler ve Şehircilik Politikaları Başkanı Cem Avşar, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Hâlâ ‘asrın felaketi’ gibi lafların arkasına saklanıyorsunuz. Hiç kusura bakmayın, bunu yapamazsınız. Çünkü sizin için ‘asrın felaketi’ yok. ‘Haftanın felaketi’ var. Önümüzdeki hafta başına ne geleceğini kestiremeyen on milyonlar var.

'HER DOĞA OLAYI FELAKETE DÖNMEMELİ'

Ülkemizde insan canına verilen değer bu kadar ucuz olmamalı. Her doğa olayı felakete dönmemeli. Köprülü kavşaklar suyla dolmamalı mesela. Yollarda arabalar sürüklenmemeli. Hastanenin acil servisini su basmamalı. Ve en acısı; ‘Deprem bölgesi sele teslim oldu’ diye bir altyazı geçmemeli. Sel felaketi canımızı çok acıttı. Deprem bölgesinde olması, acımızı ağırlaştırdı. Kayıplarımıza Allah’tan rahmet diliyorum.

1-009.jpgCem Avşar

'AFAD UYARIYOR AMA ÖNLEM ALMIYOR'

Deprem ile seli ayıran nedir? Deprem beklenen şehirleri uzmanlar önceden bildirir ama tam gününü ve saatini kimse kestiremez. Yağmur öyle mi? Google’a hava durumu yazdığınızda 5 günlük tahmini veriyor. ‘Yağmur yağacağını bilmiyorduk’, ‘Bu kadar şiddetli yağacağını kestiremiyorduk’ diye mazeret yok.

AFAD mesela… Her şeyin farkında. 2 gün önce uyarıyor. Ama önlem alınmıyor. Mesela mazgallar temizlenmiyor. Drenaj çalışmaları yapılmıyor. Suyun tahliye olacağı kanallar açılmıyor.

''DEPREMZEDELERİ BOŞ KONUTLARA YERLEŞTİRİN' DEDİK'

İnsanlar depremden kaçarken sele tutuluyor. Çünkü Adıyaman’da çadır kentler sular altında. Bunun nasıl bir izahı olabilir? ‘Depremzedeleri çadırlarda perişan etmeyin. Çevre illerdeki boş konut stoklarına yerleştirin’ diye diye dilimizde tüy bitti. Deprem çözüm planı hazırladık. Hükûmetin bilgisine sunduk. Daha 1 hafta önce yaptık. İnsanların sağlığı, ülkemizin iyiliği için çözümler hazırladık. Uyarılarımızı niçin dinlemediniz? Niçin önlem almadınız?

'RASTGELE ÇADIR KENT KURDULAR'

Öyle görünüyor ki hiçbir kriter olmadan rasgele seçilmiş yerlere çadır kentler kurulmuş. ‘Çadırın da kriteri mi olurmuş?’ diyeceksiniz. Var. Bu hayatta her şeyin bir kuralı var. Çadır alanında eğimin yüzde 2 ila 4 arasında olması, toprağın su geçirgenliği, birikecek yağmur suyu havzasından en az 3 metre yukarıda olması gibi kriterler var. Bilmiyorlarsa niye o görevleri yapıyorlar?

'DEPREMDEN SONRA YAĞMURDAN ÖNCE ÇOK ZAMAN KAYBETTİLER'

Haydi bilmiyorlardı, diyelim. Çadır konusu 1 aydır memleketin gündeminde. AFAD 2 gün önce mesaj göndermiş. Nasıl öğrenemiyorlar? Yağmur başlamadan çadırların yerlerini niye değiştirmiyorlar? Neden zaman kaybediyorlar? İçimiz yanıyor bizim. Deprem olduktan sonra, yağmur yağmadan önce çok zaman kaybettiler. Maharet, Basra harap olmadan önlem almaktır.

'KOSKOCA 21 YILIN SONUNDA NEYE HAZIRSINIZ?'

Türkiye’de insanlar bir hiç uğruna ölüyor. Şanlıurfa’da, Kastamonu’da sel felaketinde, Muğla’da, Antalya’da orman yangınında, Malatya’da, Maraş’ta, Adıyaman’da, Hatay’da, Gaziantep’te depremde ölüyor. Allah aşkına hükûmetten birisi çıksın cevap versin. Siz, hangi afete hazırsınız? Depreme mi, yangına mı? Sele mi, kuraklığa mı? Şu koskoca 21 yılın sonunda neye hazırsınız?