Merkez Bankası'nın haftasonu KKM'de attığı yeni adım sonrası döviz kurları yükselişe geçerken ABD merkezli banka Citi'den korkutan tahmin geldi. Dev banka değer kaybetmesini beklediği TL için tavsiyesini "ağırlığını azalt" olarak değiştirirken, dolat/TL kuru tahminini ise 32 TL olarak açıkladı. Ayrıca 24 Ağustos'ta açıklanacak olan faiz kararı için, Para Politikası Kurulu’nun beklendiği kadar faizleri artırmayacağına dikkat çekildi.

İktidarın dolar kurunu dizginlemek için hayata geçirdiği Kur Korumalı Mevduat sisteminin Hazine'ye de vatandaşa da yükü her geçen gün ağırlaşıyor. Öte yandan seçimden sonra yükselişe geçen dövizin ateşi düşmüyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) piyasaların kapalı olduğu haftasonu aldığı karar sonrası yeni haftaya yükselişle başlayan dolar/TL 27,20'yi görürken euro 30'a dayandı.

ABD merkezli banka Merkez Bankası'nın perşembe günü açıklayacağı faiz kararı öncesi dolar tahmininde bulunan Citi Research, zayıflamasını beklediği Türk lirası için tavsiyesini "ağırlığını azalt" olarak değiştirdi.

Citi, dolar/TL’nin şu anda 27,20'den 32'ye yükselmesini hedefleyerek, 25'te stop loss ile önceki bir işleme yeniden girmekte olduğunu belirttiği raporunda, "TCMB'nin hafta sonu kur korumalı mevduatların boyutunu azaltmak için aldığı makro ihtiyati tedbirler ışığında, zamanlamanın bu işleme yeniden girmek için uygun olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Ekonomim'in aktardığına göre, Citi, Merkez Bankası'nın perşembe günkü toplantıda faiz oranlarını beklendiği kadar artırmaması riskleri gördüğünü de vurguladı.

DOLARDA PRİMLİ SEYİR

Dolar kuru geçtiğimiz haftayı 27,06 TL seviyesinden tamamlarken, yeni güne yükselişle başladı. Kur, saat 15.48 itibarıyla yüzde 0.36 primle 27,16 TL'de işlem gördü.