Ekonomideki bozulma kendini her alanda fazlasıyla hissettirmeyi sürdürüyor. Yükselen enflasyon ve değer kaybeden Türk Lirası nedeni ile her kaleme zam gelmeye devam ediyor.

1 Nisan 2024'te yürürlüğe giren yeni mobil haberleşme hizmetleri azami ücret tarifesi ile birlikte mobil haberleşme hizmetlerinde yıllık zam oranı yüzde 65 olarak belirlendi. 

ZAMLI TARİFEDE NELER DEĞİŞTİ?

Zamlı tarife ile birlikte birçok hizmetin fiyatı önemli ölçüde arttı. Yeni tarifede öne çıkan bazı fiyatlar şunlardır:

 • Yurtiçi arama dakikası: 3 TL 12 kuruş
 • Uluslararası arama dakikası: 31 TL 35 kuruş
 • Hat devir ücreti: 59.83 TL
 • İsim, unvan değişikliği: 40.86 TL
 • Numara değişikliği: 136.52 TL

Öte yandan SIM Kart ve alınan ek ücretler de zamdan nasibini aldı. Söz konusu rakamlar şu şekilde:

 • Garanti kapsamında SIM kart değişimi: Ücretsiz
 • Kayıp, çalıntı veya kullanıcı hatası nedeniyle SIM kart değişimi: 136.52 TL
 • Ayrıntılı görüşme ücreti sayfası: 4 TL 9 kuruş
 • Yurtiçi SMS: 2 TL 23 kuruş
 • Yurtdışı SMS: 5 TL 51 kuruş
 • Bilinmeyen numara arama dakikası: 8 TL 84 kuruş

OPERATÖRLER YILDA 2 KEZ ZAM YAPIYOR

Mobil Azami Ücret tarifesi 1 Nisan ve 1 Ekim olmak üzere yılda iki kez güncelleniyor. Bu sayede mobil operatörler, senede iki defa zam yapma imkanı buluyor.

Turkcell, Türk Telekom Mobil ve Vodafone gibi mobil operatörler bu tarifede belirlenen ücretlerden daha yüksek bir ücret talep edemiyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, cep telefonu tarifelerine büyük zam geldiği açıkladı. Buna göre mobil haberleşme hizmetleri azami ücret tarifesi yıllık yüzde 65 zamlanırken 'Alo' demenin dakikası 3 lira 12 kuruşa çıktı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Mobil Haberleşme Hizmetleri Azami Ücret tarifesini güncelledi. Yenilenen fiyatlara göre, altı ay önce hizmete giren tarife fiyatlarında yüzde 28'e varan artışa gidildi. Yıllık artış oranı ise yüzde 65'e ulaştı.

ARAMA 3 LİRA 12 KURUŞ

Yeni ücret tarifesine göre yurtiçi aramanın dakikası 3 lira 12 kuruşa, uluslararası aramaların dakikası ise 31 lira 35 kuruşa yükseldi. Hat devir ücretlerinden 59.83 TL, İsim, Unvan değişikliğinden 40.86 TL, Numara değişikliği hizmetlerinden ise 136.52 TL alınacak. Sim kartlarının değişikliğinde, garanti kapsamındaki işlemler ücretsiz olmaya devam ederken, kayıp, çalıntı ve kullanıcı hatası sebebiyle değiştirilecek SIM kartlardan ise 136.52 TL ücret alınacak.

AYRINTI ÜCRETİNİN SAYFASI 4 LİRA 9 KURUŞ

Faturalarında ayrıntılı görüşme ücretlerini de görmek isteyen kullanıcılar, faturalarla beraber gönderilen her bir ayrıntı sayfası için 4 lira 9 kuruş ödeyecek. SMS ücretleri yurtiçi için 2 lira 23 kuruş, yurtdışı için ise 5 lira 51 kuruş olarak belirlendi. Bilinmeyen numaraları aramanın dakikalık bedeli ise 8 lira 84 kuruş oldu.

Yoksulun Kredi Borcu Katlandı ve 1.4 Trilyon Lira Arttı Yoksulun Kredi Borcu Katlandı ve 1.4 Trilyon Lira Arttı

Mobil Azami Ücret tarifesi, 1 Nisan ve 1 Ekim olmak üzere yılda iki kez güncelleniyor. Mobil operatörler Turkcell, Türk Telekom Mobil ve Vodafone, bu tarifede belirlenen ücretlerden daha yüksek bir ücret talep edemiyor.

Kaynak: Karar