Ramazan öncesi hareketlenen Mısır Çarşısı'nda esnaf, hurma, antep fıstığı ve kayısının yetiştirildiği yerlerin deprem felaketinden etkilendiğini ve bu nedenle fiyatının yükseldiğini belirterek, çarşıdaki yoğunluğun depremin etkisiyle beklenenden az olduğunu ifade etti.

Ramazan ayına girilmesinin ardından Mısır Çarşısı'nda oluşan sahur ve iftar alışverişi yoğunluğu, bu yıl deprem felaketi nedeniyle beklenenden az oldu. Çarşı esnafı, İskenderun Limanı'ndaki yangın nedeniyle hurma, Gaziantep ve Malatya'nın depremden etkilenmesi sebebiyle de antep fıstığı ve kayısı bulmakta zorlandıklarını söyledi.

'HURMA BULAMIYORUZ'

Eminönü'nde esnaf olan İbrahim Özbey, "Depremin ardından hurma fiyatları yükseldi. Antep fıstığı zarar gördü. Gaziantep'in de depremden etkilenmesinden kaynaklı şu an fıstık bulamıyoruz. Malatya da depremden etkilendiği için kayısının kilosu 230 lira oldu. Kudüs hurması şu an 160 lira. İskenderun Limanı'nda çıkan yangının ardından hurma bulamıyoruz. Elimizdeki hurmaları bu fiyata satmak zorundayız, daha fazla hurma gelseydi fiyatlar daha uygun olabilirdi. Depremden önce hurma 130 liraydı" diye konuştu.

1-011.jpg

'DEPREMDEN SONRA BURALAR BOŞALDI'

Depremden sonra sakinlik olduğunu belirten Ali Çağan, "Şu an insanlar korkudan gelmiyor. Eminönü eskisi gibi değil. Depremden sonra buralar boşaldı" dedi.

Emin İbrahim, "Ramazan için hurma tercih ediliyor. Kayısı, yaban mersini de tercih ediliyor. Kudüs hurması 160 lira, Medine hurması 220 lira. Ucuz da var pahalı da var. Depremden dolayı turistler de gelmiyor" dedi.

1-012.jpg

Yoğunluğun ramazana göre iyi olduğunu belirten Ahmet Kaplan, "Hurmaların durumuna göre değişiyor. En uygunu 120 den başlıyor, 300 liraya kadar çıkıyor. 1 ay önce 250 lira olan hurma şu an 300 lira. Yoğunluk ramazana göre iyi, dün de kalabalıktı. Yağmurdan dolayı biraz yoğun değil" şeklinde konuştu.