Diploma Verirken Üniversiteli, İndirim Yaparken Değil: Öğrenciler İsyanda… Diploma Verirken Üniversiteli, İndirim Yaparken Değil: Öğrenciler İsyanda…

Millî Gazete, 14 Haziran tarihli manşetinde, İsveç’te mahkemenin alenen İslâm düşmanlığı yaparak aldığı “Kur’an-ı Kerim yakma yasağı”nı iptalinden hareketle Türkiye’nin tavrını sorgulamış ve, “Bunlara mı evet denecek!” diye sormuştu. Ve maalesef “bunlara” evet dendi! En kutsalımıza saldırıları neredeyse teşvik eden İsveç, “Türkiye’nin AB üyelik sürecine destek vereceği ve teröre destek olmayacağı” vaatlerini verdi ve Türkiye’den onayı kaptı! Akıllarda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iddialı demeçleri kaldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç Başbakanı Kristersson ve NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Vilnius’taki NATO Zirvesi’nde bir araya geldi. Üçlü görüşme sonrası yapılan açıklamada, Türkiye’nin, İsveç’in NATO’ya katılım protokollerini TBMM’ye sevk edeceği, İsveç’in de Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecinin canlandırılması konusundaki çabaları destekleyeceği bildirildi.

Açıklamada, 2022’de mutabık kalınan “Üçlü Muhtıra”da belirlenen bütün adımlar çerçevesinde İsveç’in, anayasasını tadil ettiği, yasalarını değiştirdiği, PKK’ya karşı terörle mücadelede iş birliğini kayda değer şekilde genişlettiği ve Türkiye’ye silah ihracatını yeniden başlattığı ifade edildi.

“İSVEÇ İÇİN HARİKA BİR GÜN”

Türkiye’nin, İsveç’in NATO üyeliğine yönelik vetoyu kaldırmasının yankıları da enteresan oldu.

İsveç Başbakanı Kristersson, “İsveç için harika bir gün, NATO üyeliği yolunda çok büyük bir adım atıyoruz” ifadelerini kullanırken, ABD Başkanı Joe Biden, “Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliği konusundaki kararını memnuniyetle karşılıyoruz” diye konuştu. İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ise kararı, “Bu, NATO için hepimizi daha güvenli kılacak tarihi bir adım” şeklinde değerlendirdi.

Türkiye, İsveç ve NATO’nun Vilnius’taki üçlü görüşmesi sonrası yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in Vilnius’taki NATO Zirvesi’nde bir araya geldiği aktarıldı.

Son NATO Zirvesi’nden bu yana, Türkiye ve İsveç’in, Türkiye'nin meşru güvenlik endişelerini karşılamak için birlikte yakın çalıştığı kaydedilen açıklamada, bu sürecin bir parçası olarak, 2022’de mutabık kalınan “Üçlü Muhtıra”da belirlenen bütün adımlar çerçevesinde İsveç’in, anayasasını tadil ettiği, yasalarını değiştirdiği, PKK’ya karşı terörle mücadelede iş birliğini kayda değer şekilde genişlettiği ve Türkiye’ye silah ihracatını yeniden başlattığı ifade edildi.

NATO TARİHİNDE İLK KEZ TERÖRLE MÜCADELE ÖZEL KOORDİNATÖRÜ POZİSYONU

Türkiye ve İsveç’in, hem 2022 Madrid NATO Zirvesi’nde kurulan Üçlü Daimi Ortak Mekanizma hem de bakan düzeyinde yılda bir kere bir araya gelecek ve uygun çalışma gruplarını tesis edecek yeni bir ikili güvenlik mekanizması çerçevesinde iş birliğine devam etme konusunda uzlaştığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Güvenlik Komitesi’nin ilk toplantısında İsveç, terörizmin tüm tür ve tezahürleriyle mücadelesinin temeli olarak Üçlü Muhtıra’nın 4. maddesi dahil tüm unsurlarının tam manasıyla uygulanmasına yönelik bir yol haritası sunacaktır. İsveç, YPG/PYD ve Türkiye’de FETÖ olarak tanımlanan örgüte destek vermeyeceğini yineler. Türkiye ve İsveç, terörle mücadele iş birliğinin, İsveç’in NATO’ya katılmasının sonrasında da devam edecek, uzun vadeli bir çaba olduğu konusunda hemfikirdirler. Genel Sekreter Stoltenberg de NATO’nun tüm tür ve tezahürleriyle terörizmi kategorik şekilde kınadığını yeniden teyit etmiştir. NATO, tarihinde ilk kez Terörle Mücadele Özel Koordinatörü pozisyonunun tesis edilmesi de dahil, bu alandaki çalışmalarını kayda değer şekilde hızlandıracaktır.”

“İKİLİ TİCARET VE YATIRIMLAR ARTIRILACAK”

Türkiye ve İsveç’in, Türkiye-İsveç Ortak Ekonomik ve Ticaret Komitesi (JETCO) aracılığıyla ekonomik iş birliğini artırma konusunda da mutabık kaldığı aktarılan açıklamada, Türkiye ve İsveç’in, ikili ticaret ve yatırımları artırmaya yönelik fırsatları maksimize etmenin yollarını arayacağı belirtildi.

Açıklamada şöyle denildi:

“İsveç, Türkiye’nin, Türkiye-AB Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve vize serbesti dahil AB’ye üyelik sürecinin yeniden canlandırılması konusundaki çabalara aktif destek verecektir. Bu temel üzerinde ve Avrupa-Atlantik bölgesinin caydırıcılık ve savunma gereklilikleri bağlamında, Türkiye, İsveç’in Katılım Protokollerini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sevk edecek ve onaylanması sağlamak için Meclis ile yakın iş birliği içinde olacaktır.”

İSVEÇ BASININDA BÜYÜK SEVİNÇ!

Türkiye’nin, İsveç’in NATO’ya katılım protokollerini TBMM’ye sevk etme kararı İsveç basınında sevinçle karşılandı.

Expressen gazetesi, “Tarihi karar” başlığını kullanırken NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in, düzenlediği basın toplantısında Türkiye’nin, İsveç’in NATO üyelik sürecini ilerleteceğini duyurduğu belirtildi.

İsveç devlet televizyonu SVT de Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliği konusunda “tarihi bir karar” vermesini öne çıkararak NATO üyeliğiyle ülkenin 200 yıllık tarafsızlık politikasının son bulacağı ifade edildi. Haberde, İsveç’in NATO üyelik sürecinin TBMM’de hızlıca ele alınacağı kaydedildi.

Aftonbladet gazetesi de, “Türkiye, İsveç’in NATO üyeliğine ‘evet’ dedi” başlığını kullanarak Türkiye’nin bu kararı uzun bir müzakere süreci sonrasında verdiğine işaret edildi.

Dagens Nyheter gazetesi ise, “Türkiye, İsveç’in NATO üyeliğini onaylayacak” başlığı kullandı.

İDDİALI DEMEÇLER “HAVADA” KALDI!

1 Şubat 2023 AKP Grup Toplantısı

İsveç, boşuna uğraşma. Sen benim mukaddes kitabım Kur’an’ın yakılmasına, yırtılmasına müsaade ettiğin sürece, biz sizin NATO’ya girmenize evet demeyiz.

30 Mayıs 2022 Azerbaycan dönüşü Cumhurbaşkanlığı uçağı

Geçmişte yapılan yanlışın tekrarını yapamayız. Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti’nin başında olduğu sürece, teröre destek veren ülkelerin NATO’ya girmesine kesinlikle ‘evet’ demeyiz./AA