Avrupa, Türkiye'den kötü durumda diyenler bu videoyu izlesin. 1 yılda gıda fiyatları yüzde 3 ila 4 arasında değişirken Türkiye'de bu oranlar yüzde 100 oldu. İşte 20 Euro'ya Avrupa'da sepet nasıl dolar adlı o video...

Amerika'nın  New York şehrinde yaşayan bir Türk vatandaşı  Almanya'ya giderek çektiği video ile 'Avrupa'da şartlar daha kötü' diyenlere tokat gibi bir yanıt verdi.

Geçen yıl aynı yerden alışveriş yaptığı dile getiren Ayşegül adlı Türk vatandaşı, bu sene yaptığı alışverişi  kıyaslayarak sadece aralarında yüzde 3 ila 4 arasında fiyat farkı bulunduğunu dile getirdi. 

Söz konusu videoyu paylaşan vatandaş paylaşım metni olarak ise şu ifadeleri kullandı:

"Tabii ki hayat kalitesi veya ekonomi yapılan 20 euroluk alışveriş ile değerlendirilemez. Ben Aldi marketinden alışveriş yaptım, Almanya’nın (ve gün geçtikçe Avrupa’nın) en çok tercih edilen market zincirinden bir tanesi. Kalite olarak Aldi güzel ve iyi bir market. Tabii ki organik ürünlerde mevcut ama ben genel olarak çoğunluğun seçtiği ürünleri aldım.
Almanya’da asgari ücret, sektöre ve çalışma saatine göre farklılık gösterebilir. 2021 yılı itibarıyla brüt asgari ücret saat başına yaklaşık 9,60 Euro civarındaydı.
2021 yılı itibarıyla Almanya’da ortalama brüt maaş, yaklaşık olarak 3.800 Euro ile 4.500 Euro arasında olabilir (%14-%42 vergi çıkacak).
Ortalama ev kirası da yine şehirlere ve bölgelere göre değişebilir. Örneğin, büyük şehirlerde ve popüler bölgelerde kira ücretleri daha yüksek olabilir. Ancak genel olarak Almanya’da ortalama ev kirası, 800 Euro ile 1.500 Euro arasında değişebilir."

Öte yandan Ayşe isimli vatandaş video açıklamasında 2021 yılını örnek gösterse de, fişte yazan  25,07,2023 tarihi dikkatlerden kaçmadı..