Manavgat Devlet Hastanesi'nde ozon tedavisi gören Makbule Şepik, tedavi için istenen marka ve model enjektör, enjektör iğnesi ve bakteri filtresini yönlendirildiği firmadan bin liraya almak yerine, aynı ürünü başka bir firmadan 150 liraya aldığı için tedavisinin yapılmadığını söyledi. Şikayet için gittiği başhekim ise özel bir firma ile anlaşmalı yapılan tedaviden haberi olmadığını ifade etti.

Romatizmanın en ağır hali ve eklem iltihaplanması tedavisi için Manavgat  Devlet Hastanesi'ne giden Makbule Şepik’e doktoru ozon tedavisi için gereken bir enjektör, iğne ucu ile bakteri filtresi almasını söyleyerek 10 Ekim Salı günü için randevu verdi.

Doktor tarafından yönlendirildiği medikal firmasında  ürünler için bin lira istenen Şepik piyasada yaptığı araştırdığımda istenen marka, model ürünleri 150 liraya bulup satın aldı.

Randevu günü hastaneye giden Şepik “Bin liraya satılan ürünlerin üzerinde QR kodu olduğunu, benim aldığım üründe ise bu kod olmadığı için kullanamayacaklarını, o firmadan almamam halinde işlemin yapılmayacağını söylediler” dedi.

Biri bin liraya (soldaki) diğeri 150 liraya satılan ürünler arasındaki tek fark paketin üzerindeki QR kodu etiketi.

“TEDAVİM YAPILMADI”

İtiraz ettiğinde aldığım ürünlerin özel bir firmadan getirilen cihaza uyumlu olmadığının kendisine söylendiğini belirten Şepik, ”Getirdiğim malzemelerin diğerleriyle aynı marka ve model olduğunu, bin liralık enjektör, enjektör iğnesi ve bakteri filtresinden alamayacağımı söyledim. Doktorum ozon işlemini özel bir firmanın yaptığını, bu durumda bana işlemin uygulanmayacağını, tedavinin bundan sonra hap ile devam edeceğini söyledi. Benim ile birlikte o saatte en az 20 hasta daha vardı ve hepsi istenen firmadan bin lira ödeyerek ürünü almışlardı. Akşama kadar kaç kişinin daha geleceğini ve o firmadan istenenleri aldığını bilemiyorum” ifadelerini kullandı.

“BAŞHEKİMİN HABERİ YOK”

Sözcü'den Latif Sansür''ün haberine göre, Şikayet için hastane başhekimine gittiğini söyleyen Makbule Şepik, “Olanları anlattım. Başhekim tedavi için kullanılan böyle bir cihazdan ve özel bir firmanın hastanede böyle bir uygulama yaptığından haberinin olmadığını söyledi. Şok oldum. Ardından ‘kurcalamaya gerek yok, siz tedavinize bakın. Haplarınızı kullanın. Bu şekilde de iyileşirsiniz’ dedi. Madem tedavim hapla oluyordu o zaman bana doktor bu malzemeleri neden istedi?” diyerek aynı ürünü gidip istenen firmadan almak zorunda kaldığını söyledi.