Birleşik Metal-İş Araştırma Merkezi’nin araştırmasına göre, haziran ayı açlık sınırı 10 bin liranın üzerine çıkarken yoksulluk sınırı ise 36 bini aştı. Rapora göre, sağlıklı ve dengeli beslenebilmenin maliyeti ise günlük 348 lira oldu.

Birleşik Metal-İş Araştırma Merkezi (BİSAM), Haziran 2023 dönemi açlık ve yoksulluk sınırı verilerini açıkladı.

2 Bakanlık Topu Birbirine Attı: Araç Muayene Ücretlerine Kimin Zam Yaptığı Bulunamadı 2 Bakanlık Topu Birbirine Attı: Araç Muayene Ücretlerine Kimin Zam Yaptığı Bulunamadı

Buna göre, sağlıklı ve dengeli beslenebilmenin maliyeti günlük 348 lira oldu. Açlık sınırı haziran ayında 10 bin liranın üzerine çıkarken, yoksulluk sınırı ise 36 bini aştı.

AÇLIK SINIRI 10 BİN 434 LİRA OLDU

BİSAM’ın, TÜİK harcama gruplarına göre endeks rakamları, 2003 yıllı madde fiyatları ile İstanbul Halk Ekmek, zincir market cari ay internet fiyatları ve BİSAM Beslenme Kalıbı üzerinden yaptığı hesaplamaya göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için aylık yapması gereken harcama tutarı yani açlık sınırı haziran ayında 10 bin 434 lira oldu. BİSAM raporunda, bu harcama tutarının sadece gıda için yapılması gereken minimum tutar olduğu belirtildi.

YOKSULLUK SINIRI 36 BİN 91 LİRAYA

Eğitim, sağlık, barınma, eğlence, ısınma, ulaşım gibi giderler ile birlikte bir ailenin yapması gereken harcama tutarı (yoksulluk sınırı) ise 36 bin 91 liraya olarak gerçekleşti.

Günlük harcamalarda Haziran 2023’de en yüksek maliyet grubunu 113,74 liralık harcama gereksinimi ile süt ve süt ürünleri grubu oluşturdu.

Et, tavuk ve balık grubu için yapılması gereken minimum harcama tutarı 74.44 lira, sebze ve meyve için yapılması gereken tutar 71.32 lira, ekmek için günlük 23.41 lira, katı yağ ve sıvı yağ için 19.46 lira, yumurta için 6.86, şeker, bal, reçel ve pekmez için ise 9.53 lira oldu.