Yüksek kar vaadiyle yapılan fon dolandırıcılığına bir yenisi daha eklendi. Kâr payı vaadiyle 200 milyon TL'ye yakın para toplamakla suçlanarak emekli bankacı M.D tutuklandı. Ortaya çıkan dosyanın ayrıntılarına göre, M.D. ile birlikte tutuklanan 3 isim arasında eski ralli şampiyonu E.D. de var. Diğer şüphelilerin verdikleri ifadeler bir "saadet zinciri"ni işaret etti.

Banka müdürü Seçil Erzan'ın ünlü futbolcuları dolandırdığı iddiasıyla yargılandığı 'ponzi' skandalına benzer haberler gelmeye devam ediyor. Halk TV'den Dinçer Gökçe'nin haberine göre emekli bankacı M.D., 2019’dan itibaren tanıdıklarından yüksek kar vaadiyle para toplamaya başladı.

Mağdurlar ifadelerinde, kendi paralarını dahil başka kişilerden de para toplayarak M.D.’ye verdiğini ve karşılığında komisyon aldıklarını anlattı.

'BEN KİMSEYE GARANTİ VERMEDİM'

“Paraların geldiğini inkar etmiyorum” diyen 63 yaşındaki M.D. ifadesinde birçok kişiye parasını ödediğini iddia etti. Emekli bankacı, topladığı paraları borsada değerlendirdiğini ama kazanç elde edemediğini söyledi ve “Ben kimseye garanti vermedim. Borsada para kaybetmenin olduğunu onlar da biliyordu” ifadelerini kullandı.

Topladığı paraları zimmetine geçirmediğini savunan M.D., “Borsada normal olan işlemler sonucu paralar kayboldu” dedi. M.D.’ın avukatı ise hakimlik sorgusunda yaptığı savunmada M.D ve ailesinin, bütün paralarını müştekilerin zararlarını gidermek için harcadığını söyledi.

ESKİ RALLİ ŞAMPİYONU HEM ŞİKAYETÇİ HEM ŞÜPHELİ

Hem şikayetçi hem şüpheli olan ralli şampiyonu E.D. (61) ise “Ben paramı değerlendirmek için M.D.’a verdim. Ailemizden toplam 10 milyon 500 bin TL para verdim” dedi. Komisyon almadığını savunan E.D. kendisinden şikayetçi olan Ali Hüroğlu’nun da parasını kendi isteği ile verdiğini söyledi.

DİĞER ŞÜPHELİLER DE BENZER İFADELER VERDİ

Diğer şüphelilerin de verdikleri ifadeler bir "saadet zinciri"ni işaret etti.

Nikola Çerkezo (59) ise “Kimseyi para yatırması için teşvik etmedim” ifadelerini kullandı. Dosyaya göre Çerkezo, çocukluk arkadaşı N. B.’nin birlikte yaşadığı Nuray Aslan’ın 900 bin lirasını almakla suçlanıyor.

Şüpheli Nur Esi (45) ise dedesinden kendisine miras kaldığını M.D.’a toplamda 24 milyon 400 bin TL para gönderdiğini söyledi. “Ben M.D. için kar vaadi ile para toplamadım” diyen Esi “Ferit Bahadır isimli kişiden 20.000 dolar almadım” dedi.

TUTUKLANDILAR

Karar'ın haberine göre, Sorgularının ardından M.D., E.D., Nikola Çerkezo ve Nur Esi tutuklandı. M.D.’ın eşi C. M.D., oğlu E. M.D. ile gelini S. M.D. ile adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. M.D.’a aktarılan paranın tutarının 200 milyon lira olurken bu paranın ne kadarının iade edildiği belli değil.

Rallici B.S.'in 4 milyon lira, B.S.’in yakınlarının ise 65 milyon lira verdiği Ş.B. ve ailesi 10 milyon lira, O.A.’in ise 1 milyon 50 bin lira verdiği anlaşıldı.

Şüphelilerin para trafiğinin ortaya çıkarıldığını belirten avukat Yasin Turhan, artan dolandırıcılık olaylarının emekli veya görevdeki bankacıların yaptığını vurguladı. Av. Turhan bu kişilerin, vaat ettikleri kâr payları ve net kazançları sayesinde para toplayabildiklerini söyledi.

PONZİ YÖNTEMİ DOLANDIRICILIK NEDİR?

"Ponzi sistemi" finansal dolandırıcılıkta kullanılan bir tür piramit şemasıdır. Bu sistem, mevcut yatırımcılardan gelen paralarla yeni yatırımcılara kar payı verme vaadine dayalı bir dolandırıcılık yöntemidir. "Ponzi sistemi" adını, 1920'lerde Amerikalı dolandırıcı Charles Ponzi'den almıştır.