Enflasyonun düştüğü açıklansa da, konut fiyatlarında 1 yıllık süreçteki artış yüzde 132,8 oldu. Buna bağlı olarak katlanan kiralar da düşünülünce, vatandaşı daha da zor bir barınma sınavı bekliyor.

İSTANBUL’DA FİYATLAR YÜZDE 127 YÜKSELDİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından Mart 2023 dönemine ilişkin Konut Fiyat Endeksi (KFE), Mart’ta bir önceki aya göre yüzde 5,4 artarak 809,3 seviyesinde gerçekleşti.

Konut Fiyat Endeksi, Mart’ta da yıllık bazda yüzde 132,8 artış gösterdi. Üç büyük il için KFE değişimine bakıldığında, Mart’ta bir önceki aya göre İstanbul, Ankara ve İzmir'de sırasıyla yüzde 4,7, 6,5 ve 6,1’lik artış görüldü. Endeks değerleri, geçen yılın aynı ayına göre ise İstanbul’da yüzde 127,3, Ankara’da yüzde 135,2 ve İzmir’de 133,4 yükseldi.

KİRA MESELESİ TOPLUMSAL SORUNA DÖNÜŞTÜ

Çalışan kesimlerin, ücretlilerin, işçi, memur ve emeklinin geliri ancak enflasyon oranı kadar, yani TÜİK verilerine göre artırılırken, satın alınmak veya kiralanmak istenen konutların fiyatları ise 1 senede birkaç katına çıkıyor.

“KİRADA YÜZDE 25 ARTIŞ SINIRI” DA ÇÖZÜM OLMADI

Milli Gazete manşetinde yer alan habere göre, Özellikle büyük şehirlerde ciddi bir toplumsal soruna dönüşen kiralık ev fiyatları, ev sahipleri ile kiracıları karşı karşıya getiriyor. Hükümet tarafından açıklanan ve piyasa gerçekliğinden uzak “kirada yüzde 25 artış sınırı” ise var olan anlaşmazlıkları çözmek bir yana, daha da derinleştirdi. Halkın geliri yüzde 30-40 artarken, fiyatların yüzde 150-200 artması sorunu büyütüyor.