2022 yılına 12-13 TL bandından başlayan   dolar kuru Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Ağustos ve Eylül ayı faiz kararlarıyla 20 Aralık'taki tarihi zirvesini aşarak 20 TL'ye doğru yol aldı!

Kademeli olarak 19 seviyesine yükselen dolar/TL, 19.34 TL seviyesine çıkarak rekor kırdı!

Rekor artışları önlemek isteyen TCMB sadece 2022 yılında piyasaya 108 milyar dolar satarak müdahalede bulundu. 

Küresel piyasalarda zayıflayan ancak Türkiye'de yukarı yönlü seyrini sürdüren dolar kuru için uzmanlar 14 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerini işaret ediyor.

Uzmanlar zaman zaman yaptığı değerlendirmelerle seçimlerin dolar kuru için belirleyici olduğunu belirtirken bankaların seçim sonrasına hazırlandığı ortaya çıktı.

İngiliz haber ajansı Reuters Türkiye'deki bankacılarla konuştu. Reuters'a konuşan bankacılar, bankaların seçim sonrası olası kur, faiz şoklarına karşı stres testleri yaptığını ve mevcut düzenlemelerin kârı aşağı çekmesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Üst düzey dört bankacı, seçimi iktidar veya muhalefet hangi taraf kazanırsa kazansın ekonomideki mevcut uygulamaların ‘Sürdürülemez’ olduğunu vurguladı. Bankacılar, ‘ortodoks politikaların giderek bir zaruret haline geldiğini’ belirterek, bu politikalara geçişin ani değil kademeli olması gerektiğini ifade etti.

Üst düzey bir bankacı, “Bankaların kendi senaryoları var. Kur, faiz ve kredi şoklarına karşı bilançolarını test ediyor. Genel olarak bankaların durumları hâlâ sağlam, ancak 2018 yılından bu yana kredi pazarında pazar payını kaydadeğer bir şekilde artıran kamu bankalarında risk oluşabilir” diye konuştu.