Akaryakıta 6 TL'lik Dev Zam! Bir Ayda Rekor Kırdı: Depo Fulleme Mazide Kaldı Akaryakıta 6 TL'lik Dev Zam! Bir Ayda Rekor Kırdı: Depo Fulleme Mazide Kaldı

Bank of America, Türkiye'de enflasyonun yükseleceğini öngören bir rapor yayınladı.

Raporda, kurda yaşanan zayıflama, asgari ücret artışı, KDV oranlarının yükseltilmesi ve akaryakıttan alınan ÖTV'nin artırılmasının enflasyonu yükselteceği belirtildi. Ancak, kredi hacmindeki yavaşlama enflasyonist baskıları biraz hafifleteceği ifade edildi.

Bank of America'nın tahminlerine göre, yıl sonu enflasyon oranı yüzde 44'ten yüzde 58'e çıkacak ve enflasyon, gelecek mayıs ayına kadar yüzde 65 seviyesinde zirve yapacak.

TÜİK verilerine göre, Türkiye'de aylık enflasyon 2019 yılından bu yana sürekli artış gösteriyor. Yıllık enflasyon ise 2022'nin son aylarından itibaren baz etkisiyle gerileme eğilimi göstermeye başlamıştı. Haziran ayı verilerine göre, aylık enflasyon yüzde 3,92, yıllık enflasyon ise yüzde 38,21 seviyesinde bulunuyor.

Bank of America, politika faizinde bu hafta 500 baz puanlık bir artış bekliyor ve faiz artırımının 300-500 baz puan aralığında olabileceğini vurguladı.

Banka, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) ekonomiye zarar vermeden kademeli bir dönüşüm sağlamak istediğini değerlendirdi ve yıl sonuna kadar politika faizinin yüzde 35 seviyesine ulaşmasını beklediklerini belirtti.

Bank of America'nın yıl sonu dolar kuru tahmini ise 31 lira olarak açıklandı.