Enflasyonun kontrol edilemediğini Bakan Şimşek’in yemeyi sevdiği kumpir fiyatları da ortaya koydu. Şimşek göreve geldiğinde 80 TL olan sebzeli kumpirin fiyatı, yüzde 131’lik artışla 185 TL oldu.

İKTİDARIN seçim öncesi uyguladığı düşük faiz politikasıyla enflasyonun kontrolden çıkmasıyla fiyat istikrarını yeniden tesis etmek için 4 Haziran’da Hazine ve Maliye Bakanlığı koltuğuna oturan Mehmet Şimşek, aradan geçen 9 ayda enflasyonu dizginleme konusunda başarıya ulaşamadı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından dün açıklanan verilere göre, yıllık tüketici enflasyonu yüzde 67.07 olurken, gıda enflasyonu ise yüzde 71’i aştı.

Nitekim Bakan Mehmet Şimşek’in yemeyi sevdiği kumpir fiyatlarında yaşanan artış da enflasyonun dizginlenemediğini yeniden gözler önüne serdi. Bakan Mehmet Şimşek’in sık sık ziyaret ettiği Ankara’daki Panora Alışveriş Merkezi’nde sebzeli kumpirin fiyatı 80 liraydı. O tarihten bu yana Şimşek fiyat istikrarını yeniden sağlamak için birçok adım attı ancak kumpir fiyatlarındaki yükseliş hız kesmeden devam etti. Panora Alışveriş Merkezi’ndeki Kumpirevi geçen sürede kumpir fiyatlarına yüzde 131.2 oranında zam yaptı. Zamların ardından sebzeli kumpirin fiyatı da 185 liraya kadar çıktı.

Tasarruf Kime? Kira Gelirlerine mi?Holdinglere Vergi Afları ve Milyon Dolarların Savrulduğu Garantili Projelere mi? Tasarruf Kime? Kira Gelirlerine mi?Holdinglere Vergi Afları ve Milyon Dolarların Savrulduğu Garantili Projelere mi?

TEDBİRLER BEKLENİYOR

Sözcü'nün haberine göre,  Şimşek’in göreve geldiği tarihten bu yana aradan geçen 9 ayda fiyat artışını kontrol altına almak için devreye alınan vergi artışları ve kemer sıkma politikaları ise neredeyse vatandaşı canından bezdirdi. Ekonomi yönetiminin enflasyonu frenlemeyi başaramadığına işaret eden ekonomistler ise ay sonunda yapılacak yerel seçimlerden sonra iktidarın yeni vergi artışlarını ve kemer sıkma politikalarını gündeme almak zorunda kalabileceğine işaret ediyor.

Yeni fiyatları aldık

Geçen yıl 21 Ağustos’ta SÖZCÜ, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’i Başkent’te bir AVM’de kumpir yerken görüntülemişti. Fiyatlardaki baş döndürücü artış Şimşek’in tabağına da yansıyor. Şimşek’in sık sık ziyaret ettiği Kumpirevi adlı fast-food restoranında artık çift sosisli karışık kumpir 220 liraya, ekstra karışık kumpir 270 liraya, ton balıklı kumpir 200 liraya, köfteli kumpir ise 200 liraya satılıyor. En pahalı kavurmalı kumpir de 245 lira oldu.