Bakan Şimşek, Dünya Bankası ile yapılan işbirliği çerçevesinde önümüzdeki 5 yıl için mali işbirliği programının oluşturulduğunu ve bu kapsamda Dünya Bankası'nın ilk 3 yıl içinde Türkiye'ye ek 18 milyar dolarlık finansman sağlayacağını açıkladı. Ülke İşbirliği Çerçevesi Programı, Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu'nda görüşülerek resmen yürürlüğe girdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin kalkınma ve ekonomik güçlenme çabalarını desteklemek amacıyla Dünya Bankası ile yürütülen işbirliği çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

3 AYRI PROJE İÇİN 1,5 MİLYAR DOLARLIK FİNANSMAN TEMİN EDİLDİ

Bakan Şimşek'in verdiği bilgilere göre, Dünya Bankası son dönemde Türkiye'ye yönelik önemli finansman kaynakları sağladı. Kısa bir süre önce 3 ayrı proje için 1,5 milyar dolarlık finansman temin edildi. Bu kaynaklar Türkiye'nin enerji arz güvenliği ve işletmelerin yeşil dönüşüm sürecinin desteklenmesi gibi stratejik alanlarda kullanılacak.

5 YIL İÇİNDE 18 MİLYAR DOLARLIK FİNANSMAN

Ayrıca, Türkiye ile Dünya Bankası arasında 2024-2028 mali yıllarını kapsayan dönemdeki mali ve teknik işbirliğini öngören bir program hazırlandı. Bakan Şimşek, bu programın Dünya Bankası'nın Türkiye'ye önümüzdeki 5 yıl içinde ilave 18 milyar dolarlık finansman sağlayacağını belirtti.

Türkiye'de Kara Para mı Aklanıyor? Kara Para Aklama Bildirimlerinde Patlama Türkiye'de Kara Para mı Aklanıyor? Kara Para Aklama Bildirimlerinde Patlama

Ülke İşbirliği Çerçevesi Programı (Country Partnership Framework-CPF) adı verilen bu program, Türkiye'nin kalkınma hedeflerine ulaşmasına önemli katkılar sağlayacak. Program kapsamında, afetlere karşı dirençlilik, enerji, yeşil dönüşüm, iklim değişikliğiyle mücadele, ihracatın desteklenmesi, reel sektör, altyapı, lojistik, sanayi, tarım, eğitim, sağlık ve kapsayıcılık gibi birçok alanda Dünya Bankası'nın desteği sağlanacak.

Bakan Şimşek, bu işbirliği programının, Türkiye'nin özel sektörünü geliştirme ve ülkenin kalkınma hedeflerine ulaşmasına yardımcı olma amacı taşıdığını vurguladı. Özel sektörün geliştirilmesi için sağlanacak finansmanın yaklaşık üçte ikisinin özel sektör projelerine yönlendirilmesi planlanıyor.

Dünya Bankası'nın Türkiye'deki faaliyetlerinin etkisinin artırılması ve ülkenin kalkınma hedeflerine ulaşmasına daha etkili bir şekilde katkı sağlanması için yeni işbirliği programı büyük önem taşıyor. Bu program, Türkiye'nin kalkınma ve ekonomik büyüme çabalarına önümüzdeki yıllarda daha fazla kaynak akışını sağlayarak ülkenin geleceğine güvenle bakılmasını sağlayacak.

Şimşek, şu değerlendirmede bulundu:

"Program, Dünya Bankası kuruluşları olan Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası (IBRD), Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ve Çok Taraflı Yatırım Garanti Ajansı (MIGA) tarafından ortaklaşa uygulanacak. Bankanın ülkemizdeki faaliyetlerinin etkisi artırılacak. Bu süreçte, ülkeye özgü zorlukların çözümüne odaklanan, özel sektör katılımını artırmayı hedefleyen ve operasyonlarda bütüncül sonuçları elde etmeyi amaçlayan bir yaklaşım izlenecek."

'ÖZEL SEKTÖRÜN GELİŞTİRİLMESİNDE KULLANILACAK'

Şimşek, Ülke İşbirliği Çerçevesi Programı kapsamında Dünya Bankası'nın 3 yıl içinde Türkiye'ye sunacağı ilave 18 milyar dolarlık finansman paketine değinerek, "Söz konusu tutarın 6 milyar dolarının IBRD'den, 9 milyar dolarının IFC'den sağlanması bekleniyor. MIGA'nın ise kısa vadeli garantiler aracılığıyla 3 milyar doları harekete geçirmesiyle 3 yıl içinde sağlanacak finansmanın yaklaşık üçte ikisinin özel sektörün geliştirilmesinde kullanılması öngörülüyor" ifadelerini kullandı.

Karar'ın haberine göre, Ayrıca, Dünya Bankası tarafından gerçekleştirilen makro ve sektörel bazdaki teknik ve analitik çalışmaların yeni program döneminde de devam edeceğini dile getiren Şimşek, şunları kaydetti:

"Ayrıca ülkemizin kalkınma hedeflerini desteklemek adına diğer kalkınma paydaşlarıyla yeni ortaklıklar kurmanın yolları aranacak. Dünya Bankası 70 yılı aşkın süre boyunca ülkemizin kalkınma hedeflerine ulaşmasında en önemli paydaşlarından biri olmuştur. Yeni Ülke İşbirliği Çerçevesi, Banka ile olan ortaklığımızı daha da pekiştiriyor. Söz konusu işbirliği, Dünya Bankasının ülkemizin gelecek 5 yıllık dönemine, ekonomi ve yatırım programımıza duyduğu güvenin de göstergesidir. Yeni dönemde ülkemize kaynak akışı artarak devam edecek."