Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, tartışmalara sebep olan SADAT ile bakanlığın ilişkisi olduğuna dair iddialarına "Hiçbir hukuki, ticari, mali ilişkimiz yok" diye karşılık vermişti. Akar’ın bu cümlesinden sadece 3 ay sonra SADAT’ın bakanlıktan ihale aldığı ortaya çıktı.

Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş., (SADAT) kuruluşundan bu yana tartışılsa da asıl olarak, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarıyla gündeme oturmuştu.

Kılıçdaroğlu SADAT'ın paramiliter bir kuruluş olduğunu söylemiş ve ‘terörist yetiştirmekle’ suçlamıştı. Daha sonra Kılıçdaroğlu’nun gazeteci Uğur Dündar’a konuk olduğu bir programda, SADAT’ın reklamı verildi. Kılıçdaroğlu olaya sosyal medya hesabından “O az kalmış aklınızı alırım sizin, paramiliter artıkları, siz kimi tehdit ediyorsunuz!” diye tepki göstermişti.

10Haber’den Caner Taşpınar’ın haberine göre, CHP lideri Kılıçdaroğlu, 13 Mayıs 2022’de beraberindeki CHP milletvekilleriyle birlikte SADAT’ın İstanbul’daki merkezine giderek bu şirketin yetkilileriyle görüşmek istemişti. İçeri alınmayan Kılıçdaroğlu, binanın önünde yaptığı açıklamada “Türkiye asla paramiliter kuruluşlara, kurumlara, kişilere teslim edilmeyecektir. Şu anda önünde bulunduğumuz SADAT bir paramiliter kuruluştur. Düne kadar Erdoğan’ın danışmanlığını yapıyordu bunlar. Bu kuruluşun hedefleri arasında gayri nizami harp eğitimi de var” demişti.

Kılıçdaroğlu’nun 13 Mayıs 2022’de başlattığı SADAT tartışmasından 6 ay sonra yani 22 Kasım 2022’de, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bakanlığın SADAT ile ilişkisi olduğu iddialarına yanıt verdi. Hulusi Akar, “SADAT ile bir ilgimiz yok. Bir ilişkimiz yok. Milli Savunma Bakanı olarak ve Milli Savunma Bakanlığı olarak hiçbir ilişkimiz olmadığını kesinlikle söylüyorum. Kesinlikle ve bu tamamen bizim dışımızda bir hadise” dedi.

SADAT’A 267 BİN 608 TL’LİK İHALE

Bakan Hulusi Akar’ın 22 Kasım 2022’deki “SADAT ile bir ilgimiz yok” sözlerinden 3 ay sonra SADAT’a Milli Savunma Bakanlığı’ndan ihale verildiğinin belgesi ortaya çıktı. Sözleşme tarihi: 23 Şubat 2023.

Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın Tuzla Bakım Onarım ve İstihkam Komutanlığı’ndaki “75 Metre Atış Poligonunun Mermi Sekme Önleyici Perde Yenilenmesi Yapım İşi” SADAT şirketine verildi.

Sözleşme bedeli ise 267 bin 608 TL olarak kayda geçti.

HULUSİ AKAR: HUKUKİ, TİCARİ, MALİ İLGİMİZ YOK

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bu ihalenin kesinleşmesinden üç ay önce 11 Aralık 2021'de SADAT'la ilgili yaptığı açıklamada ise ‘ticare ve mali’ ilgi olmadığını ileri sürmüştü.

Bakan Akar, "Bakanlığımızın SADAT adlı şirket ile hukuki, ticari, mali ve kurumsal yapı olarak hiçbir ilgisi yoktur, olmamıştır" demişti.

SADAT Başkanı Melih Tanrıverdi ise dünkü açıklamasında, SAT'ın “en ufak bir devlet desteği” almadığını, “pek çok bürokratik engelle karşılaştığını” iddia etmişti.

Tanrıverdi şunları yazmıştı:

“Muhalefet yerli ve milli olan her şeye düşman olsa da Türkiye’ye Savunma Sanayi Hizmet Sektörü alanını açan Türkiye’nin yerli ve milli ilk Özel Askeri şirketi SADAT Savunma da başarıdan başarıya koşuyor. Hem de en ufak bir devlet desteğini bir kenara bırakın pek çok bürokratik engelle karşılaşmasına rağmen yürüyor."

HARP OKULU MÜLAKATLARINDAKİ SADAT’ÇILAR

SADAT, iki yıl önce de Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı Milli Savunma Üniversitesi’nin harp okulu mülakatlarıyla gündeme gelmişti.

Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi Derneği’nin (ASSAM) Başkan Yardımcısı ve SADAT kurucusu Gürcan Onat “Mülakatlar 2020 yılının sonun kadardı. 15 Temmuz kalkışmasından sonra emekli subaylar çağırıldı. Bu uygulama 2020 yılına kadardı, üç yıl görev yaptım. 2021’de eskiye dönüş yapıldı. Milli Savunma Bakanlığı kendi bünyesinden oluşturduğu ekiple mülakatları yapıyor” açıklamasıyla harp okulu mülakatlarında görev aldığını belirtmişti. Milli Savunma Bakanlığı ise yaptığı açıklamayla harp okulu mülakatlarında SADAT kurucusu Gürcan Onat'ın yer aldığını doğrulamıştı.