Dün gece milyonlarca emeklinin beklediği temmuz zam oranı meclisten yüzde 25 olarak geçti. Bahçeli'nin grup toplantısında yaptığı çağrıya rağmen 'seyyanen zam' yapılmadı. Yeni düzenlemeyle birlikte temmuz ayında SSK ve Bağ-Kur emeklisi ne kadar maaş alacağı ise belli oldu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin geçtiğimiz günlerde partisinin grup konuşmasında gündeme getirdiği memurlara verilmesi öngörülen 8 bin 77 liralık seyyanen zammın kök ücretlerine yansıtılması ve aynı şekilde emekli vatandaşlara da seyyanen zam yapılması önerisinin sonrasında gözler meclisteydi.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerin temmuz zam oranı, dün gece meclisten yüzde 25 olarak geçti. Emekli ve memur maaşları için yapılan zam paketini içeren torbadan seyyanen zam çıkmadı.

Madde, değişiklik yapılmadan kabul edilirken, SSK ve Bağkur emeklilerine ilişkin 18. maddede MHP çekimser kaldı.

HANGİ EMEKLİ NE KADAR MAAŞ ALACAK?

Zammın meclisten geçmesiyle birlikte 2,7 milyon memur emeklisi ve 15,5 milyon SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarını bu ay zamlı alacak.

Sabah gazetesinden Mete Dirici'nin haberine göre; en düşük SSK, Bağ-Kur emekli maaşı bu dönemde 7.500 TL olarak uygulanacak. En düşük emekli maaşı Aralık 2021'de 3500 TL olarak uygulanıyordu. Ocak 2023'te önce 5500 TL'ye ardından 7500 TL'ye yükseltildi. 2023 yılı için artış yüzde 114'ü aştı.

screenshot-1-jatt.jpg

EN DÜŞÜK MEMUR EMEKLİSİ MAAŞI 9 BİN 876 TL

Son artışla birlikte en düşük memur emeklisi maaşı da 9 bin 876 TL olacak.

Bunlarla birlikte SSK, Bağ-Kur emeklisi, dul ve yetim aylığı alanlara yüzde 4-5 ek ödeme yapılıyor. Kök maaşı 5.083,68 TL'nin altında olanlar yüzde 5 üzerinde olanlar ise yüzde 4 ek ödeme alıyor. Bu sınır yüzde 25'luk emekli zammı öncesi 4.066,95 TL olarak uygulanıyordu.

Bilindiği üzere maaş hesaplamaları 'Kök maaş' üzerinden yapılıyor ve bu rakam en düşük emekli maaşını altında kalırsa tamamlanıyor. Kök maaşa önce zam oranı uygulanıyor ve ardından ek ödemesi hesaplanıp emekliye ödeme yapılıyor. Rakam 7.500 TL'nin altındaysa buna tamamlanıyor.