DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Tüik'in açıkladığı yıllık yüzde 50,51 enflasyon rakamlarına tepki gösterdi. ''Yüksek enflasyon, insan onuruna aykırıdır'' diyen Babacan ''Son 41 gün'' diyerek 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı Seçimleri'ni işaret etti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mart ayı enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre Mart ayında tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 50,51, aylık yüzde 2,29 oldu.

Akademisyenlerin ve ekonomistlerin bağımsız biçimde oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise Mart ayı yıllık enflasyon oranını yüzde 112,51 olarak açıkladı.

BABACAN'DAN TEPKİ

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan da sosyal medya hesabı üzerinden açıklanan rakamlara tepki gösterdi. "Yüksek enflasyon, insan onuruna aykırıdır" değerlendirmesini yapan Babacan "Son 41 gün, önceliğimiz enflasyonla mücadele olacak" dedi.

EN AZ ARTIŞ GİYİM VE AYAKKABIDA

Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup yüzde 17,27 ile giyim ve ayakkabı oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 70,73 ile lokanta ve oteller oldu.

Ana harcama grupları itibarıyla 2023 yılı Mart ayında bir önceki aya göre en az artış gösteren ana grup yüzde -1,92 ile giyim ve ayakkabı oldu. Buna karşılık, 2023 yılı Mart ayında bir önceki aya göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 6,30 ile eğitim oldu.

2023 yılı Mart ayında, endekste kapsanan 143 temel başlıktan (Amaca Göre Bireysel Tüketim Sınıflaması-COICOP 5’li Düzey), 24 temel başlığın endeksinde düşüş gerçekleşirken, 8 temel başlığın endeksinde değişim olmadı. 111 temel başlığın endeksinde ise artış gerçekleşti.

İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE’deki değişim, 2023 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 2,19, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 12,27, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 52,11 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 63,72 olarak gerçekleşti.