Anayasa Mahkemesi (AYM), milletvekili seçilmesine ve mazbatasını almasına karşın cezaevinde tutulan Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay'ın seçilme hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı yönlerinden 'hak ihlali' olduğuna karar verdi.

Yüksek Mahkeme, Gezi Parkı davasında 18 yıl hapse mahkum edildikten sonra 14 Mayıs'ta yapılan 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde milletvekili seçilen Atalay'ın bireysel başvurusunu görüştü. Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Atalay'ın, "seçilme ve siyasi faaliyette bulunma" hakkı ile "kişi hürriyeti ve güvenliği" haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle yaptığı başvuruda, "ihlal kararı" verdi.

Atalay'ın avukatları, yeniden yargılamaya da hükmeden Yüksek Mahkemenin 9'a 5 oy çokluğuyla aldığı kararı, Anayasa Mahkemesi’nin kararının yerine getirilmesi için hüküm veren İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvuruda bulunacak.

Adalet Bakanı Tunç'tan açıklama

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, AYM' nin tutuklu milletvekili Can Atalay hakkındaki hak ihlali kararıyla ilgili açıklama yaptı. Bakan Tunç, "Gerekçeli kararı gördükten sonra bir açıklama yapmak gerek. Anayasa Mahkemesi'nin bir hak ihlali kararı varsa, gerekçeli kararı bir okumamız lazım. Gerekçeli karar doğrultusunda elbette ki işlem yapılır" dedi.

Can Atalay'ın annesi Şükran Atalay: Kimse umudunu kaybetmesin

Kararı Halk TV'ye değerlendiren Atalay'ın annesi Şükran Atalay"Türkiye'de adaletin terazisi tartmaya çalışıyor, hala hakimler var demek ki... Kimse umudunu kaybetmesin, iyi insanlar var" yorumunda bulundu.

Avukat Taşçı: Bu kararla Can Atalay’ın derhal tahliye edilmesi gerekiyor

Kararı değerlendiren Can Atalay'ın avukatı Akçay Taşçı, "AYM beklediğimiz üzere Can Atalay hakkında seçme ve seçilme hakkı ile özgürlük ve güvenlik hakkının ihlal edildiğine karar verdi. Bu kararla Can Atalay’ın derhal tahliye edilmesi eksik kalan yeminini ederek Hatay halkının vekilliğine başlaması gerekiyor. Bütün yargı makamlarını bu kararın gereğini yerine getirmeye ve başka bir hukuk garabetine sebep olmamaya davet ediyoruz" dedi. T 24