İktidarın ekonomi politikasına ilişkin söylemlerinin gerçekler ile bağdaşmadığına dikkat çeken AVAZ Araştırma ve Strateji Merkezi Başkanı Şerafettin Deniz, “Ücretlerin enflasyonu yükselttiği yönündeki ifadeler ve izlenen yol, geçmişte faiz açıklamalarının ve uygulamalarının oluşturduğu krizi yaşatıyor. Bu yüzden iktidarın söylemleri ile gerçekler birbirine uyuşmuyor” dedi.

Ekonomik kriz 2018’den beri yaşanan kur krizi ve enflasyon ile etkisini daha da arttırarak devam ediyor. İktidar ise söylemleri ile ekonomik krize başka sebepler bulmaya çalışırken, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın düşük faiz politikasına ilişkin açıklamaları krizi daha da büyüttü. Yakın zamanda yüksek enflasyona ilişkin olarak ücretlere dikkat çeken iktidar, vatandaşı yüksek enflasyon ile baş başa bırakırken, söylemler ile gerçekler arasındaki fark ise dikkat çekiyor.

AKP'nin Ekonomi Politikası Çakıldı: Ticari Kredi Faizi 2002'den Bu Yana En Yüksek Seviyede AKP'nin Ekonomi Politikası Çakıldı: Ticari Kredi Faizi 2002'den Bu Yana En Yüksek Seviyede

“DEDİKLERİ GİBİ OLSAYDI ENFLASYONUN DÜŞMESİ GEREKİRDİ”

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yüksek ücret artışlarının enflasyonu tetiklediğine yönelik açıklamayı hatırlatan AVAZ Araştırma ve Strateji Merkezi Başkanı Şerafettin Deniz, gerçeklerin böyle olmadığını belirterek, “Son 2 sene içerisinde toplam gelir içerisinde ücretlere ödenen tutar yüzde 32’den yüzde 27’ye düşmüştür. Gerçekten dedikleri gibi olsaydı enflasyonun düşmesi veya sabit kalması gerekirdi. Ancak gördüğümüz kadarıyla enflasyon uçmaya devam ediyor” dedi.

“GEÇMİŞTE FAİZ SÖYLEMLERİ BUGÜN İSE ENFLASYON-ÜCRET SÖYLEMLERİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçmişte faiz konusundaki ısrarını hatırlatan Deniz, faiz uygulamasının krizi daha da ivmelendirdiğini belirterek, “İktidarın geçmişte faizle ilgili söylemleri ile bugün enflasyonla ilgili söylemleri birbirini tutmuyor. Söylemlerin ardından geldiğimiz nokta ortada. Ücretlerin enflasyonu yükselttiği yönündeki ifadeler ve izlenen yol, geçmişte faiz açıklamalarının ve uygulamalarının oluşturduğu krizi yaşatıyor. İktidarın ekonomi üzerine yaptığı açıklamalar ile gerçekler birbiri ile uyuşmuyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak:Milli Gazete / Mehmet Fahri Özkan