Bakan Vedat Bilgin: Hayat Pahalılığı Devam Ederse Asgari Ücrete Zam Yapılacak Bakan Vedat Bilgin: Hayat Pahalılığı Devam Ederse Asgari Ücrete Zam Yapılacak

Antalya Ticaret Borsası (ATB) tarafından yapılan açıklamaya göre, şubat ayında domates, meyve ve sebze fiyatlarında yıllık bazda önemli bir artış yaşandı. ATB'nin "Antalya Halleri Domates, Sebze ve Meyve Endeksi" verilerine göre, domates fiyatları yıllık yüzde 109,9, meyve fiyatları yüzde 120,7, sebze fiyatları ise yüzde 87,2 arttı.

Domates fiyatlarındaki artışa bakıldığında, miktar endeksinin yüzde 26,13 azaldığı görülüyor. Sebzelerin yıllık fiyat değişim oranı yüzde 87,18 iken, sebze miktar endeksinin yüzde 8,93 azaldığı açıklandı. Meyve fiyatları ise şubat ayında yıllık bazda yüzde 120,72 arttı ve meyve miktar endeksi yüzde 11,92 olarak belirlendi.

Bu yüksek fiyat artışları, tüketicilerin sebze ve meyve tüketim alışkanlıklarını etkileyebilir.

Öte yandan ATB, fiyat artışlarındaki artışın nedeni hakkında ayrıntılı bir açıklama yapmadı, ancak mevsimsel faktörler, arz talep dengesi ve üretim maliyetleri gibi etkenlerin rol oynayabileceği düşünülebilir.