Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da, Türkiye Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimleri için oy verme işleminin sona ermesine kısa süre arbede çıktı. Amsterdam polisi olağanüstü durum ilan ederken, oy verme işleminin gerçekleştiği RAI Fuar ve Kongre Merkezi’ne polis helikopteri ve çok sayıda ambulans sevk edildi.

Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 28'inci Dönem Milletvekili Genel Seçimi için Hollanda’nın Lahey, Deventer ve Amsterdam’daki oy verme işlemi 7 Mayıs Pazar akşamı yerel saatle 21:00’de sona erdi. Görgü tanıklarına göre, sandıkların kapanmasına kısa bir süre kala, Cumhurbaşkanı adayları Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu destekçileri arasında kavga çıktı. Yaşanan arbede sonrası Amsterdam polisi olağanüstü durum ilan etti.

BBC Türkçe'den Yusuf Özkan'ın haberine göre, oy verme işleminin yapıldığı RAI Fuar ve Kongre Merkezi sözcüsüne göre, kavga, sandık başında görevli iki siyasi partinin temsilcileri arasında yaşandı. Hollanda kamu yayıncısı NOS’a konuşan bir tanık, son günlerde RAI'deki oy verme işlemleri şurasında gerginlikler olduğunu, ancak durumun oy verme işleminin son saatlerinde kontrolden çıktığını söyledi.

OY SANDIKLARI GÜVENLİ BİR YERE GÖTÜRÜLDÜ

Amsterdam polis sözcüsü, Türkiye seçimleri için oy verme işleminin yapıldığı alanda 'büyük bir olay' yaşandığını aktarırken, Türkiye’nin Amsterdam Başkonsolosluğu yetkilileri, olaylarla ilgili açıklama yapmayacaklarını söyledi.

Sandık başında görevli yaklaşık 100 kişinin, olayın ardından hala RAI’de kaldığı ve oy sandıkları ile pusulaları güvence altına aldıkları belirtildi. Oy sandıkları, Türkiye’nin Amsterdam Başkonsolosluğu yetkilileri tarafından, güvenli bir yere götürüldü.

PUSULALAR 14 MAYIS'TAN ÖNCE TÜRKİYE'YE GÖNDERİLECEK

Hollanda’da kullanılan oy pusulaları, 14 Mayıs’tan önce Türkiye’ye gönderilecek. Hollanda’da yaklaşık 260 bin Türkiye vatandaşının oy kullanma hakkı bulunuyor. Hollandalı düşünce kuruluşu Clingendael Enstitüsü tarafından yapılan araştırmaya göre, Hollanda’daki Türk seçmenlerin sandığa gitme oranı yüzde 56 civarında.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2018 yılında yapılan seçimlerde, Avrupa’da Türkiyeli seçmenlerin yoğun olduğu Belçika‘nın ardından en büyük desteği Hollanda’da aldı. O dönem Hollanda’da oy kullanan Türkiye vatandaşı seçmenlerin yüzde 73,3’ü tercihini Erdoğan’dan yana kullanmış, Belçika’da bu oran yüzde 74,9 olmuştu.