Altın fiyatları, ABD'de faiz indirimlerinin haziranda başlayacağı beklentileri ve Orta Doğu'da devam eden jeopolitik risklerin de etkisiyle dün tarihi zirve seviyeye yükseldi. Analistler altında yükseliş ivmesinin sürüp sürmeyeceğinin belirli gelişmelere bağlı olduğunu söyledi.

Altın fiyatları bugün ABD'de faiz indirimlerinin haziranda başlayacağı beklentileri sert yükselmesinin ardından hafif geriledi ancak ons başına 2 bin 100 dolar seviyesinin üzerinde kaldı.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) yılın ilk yarısında politika faizini indirmeye başlayabileceğine ilişkin beklentilerin gücünü koruması ve Orta Doğu'da devam eden jeopolitik risklerin de etkisiyle altının ons fiyatı 2 bin 141 dolarla tarihi zirveyi gördü.

Altın fiyatlarında Fed'in faiz indirimine yönelik beklentiler ana konu olmaya devam ediyor. Dolar/TL'deki yükseliş ise altının gram tarafındaki fiyatlamasını etkiliyor.

Değer kaybı ay başından bu yana görece hızlanan dolar/TL güne 31,70'li seviyelerden başlarken, sıkı para politikasına rağmen gücünü koruyan enflasyon verilerinin ardından Merkez Bankası (TCMB) kredilerde ilave sıkılaştırma adımı attı.

Bankacılar TCMB'nin son günlerde döviz talebiyle ilgili olarak bankalarla görüştüğünü belirtirken, TCMB dün tekrar TL uzlaşmalı vadeli döviz satım işlemine başladı.

TCMB dün menkul kıymet tesisi kapsamında ticari ve ihtiyaç kredilerinde aylık büyüme sınırını düşürerek para politikasında ilave sıkılaştırma adımı attı. TCMB, ilave adımlar üzerinde çalıştığını belirtti.

ENFLASYON VERİSİ SONRASI BEKLENTİLER DEĞİŞTİ

Enflasyon, TCMB'nin faizi yüzde 45'e yükseltip piyasadaki likidite fazlasını çekmesine rağmen şubat ayında tahminleri aşarken, TCMB'nin yakından izlediği çekirdek göstergeler de yüksek seyrini korudu.

Enflasyon verisinin ardından zaten TCMB tahminlerinin üzerinde yıl sonu enflasyon tahminleri bulunan piyasalar tahminlerini daha da yükseltirken TCMB'nin yeni faiz artırımları yapabileceğini tahminlerine almaya başladılar.

Son para politikası toplantısında enflasyon eğilimde bozulma görürse para politikası duruşunu daha da sıkılaştıracağı uyarısında bulunan TCMB, gece yarısından sonra yaptığı açıklama ile ticari ve ihtiyaç kredilerinde aylık büyüme sınırını düşürerek ilave sıkılaştırma adımı attı. TCMB, ilave adımlar üzerinde çalıştığını da belirtti.

BANKALARLA GÖRÜŞME

Diğer taraftan yerel seçimler öncesinde döviz talebinde "gereksiz" buldukları bir talep olduğunu belirten bankacılar TCMB'nin dün, artan döviz talebinin kaynağını anlamak ve piyasadaki "gereksiz volatiliteyi engellemek" için bankalarla telefonda görüştüğünü belirttiler.

Bankacılar ayrıca dün artan döviz talebi nedeniyle TCMB'nin TL uzlaşmalı vadeli döviz satım işlemi yaptığını ifade ettiler. TCMB dün Temmuz ayından bu yana ilk defa yaptığı söz konusu 475 milyon dolar tutarında forward işlemi yaparken, tutar 28 Mayıs, yani genel seçim öncesi dönemden bu yana en yüksek seviyede gerçekleşti.

TL'DE DEĞER KAYBI HIZLANDI, RİSK PRİMİ ARTTI

Türkiye'nin 5 yıllık CDS'leri (kredi risk primi) şubat ayının sonundaki 284 baz puan seviyesinden dün itibarıyla 321 baz puana yükseldi.

Dolar/TL bugün yüzde 0,4 yükselişle 31,72 seviyesinde güne başlarken, değer kaybı son günlerde belirgin ölçüde hızlandı. Eylül başından bu yana düzenli olarak değer yitiren TL sadece mart ayının ilk dört gününde yüzde 1,4 değer kaybetti. TL, ocak ayında yüzde 2.7, şubatta yüzde 2.9 kayıp yaşamıştı.

Küresel piyasalara bakıldığında Asya borsaları temkinli işlemlerde gerilerken Çin borsaları da Pekin'in ekonomiyi destekleyici adım atmamasının ardından düşüş kaydetti.

Dolar ise ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı'nın bugünkü sunumu, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) yarın açıklayacağı faiz kararı ve Cuma günü açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verisi öncesinde yatırımcıların büyük işlemler yapmaktan kaçınmasıyla yatay seyretti.

ABD 10 yıllık tahvil faizinin ve dolar endeksinin aşağı yönlü hareketi de altın talebinin güçlü seyretmesinde etkili. ABD 10 yıllık faizinin düşmesi reel getirilerin azalmasına ve altın talebinin artmasına neden oluyor.

Altın piyasasında bugün ve yarın ABD’de Powell’ın Kongre sunumu ile cuma günü açıklanacak arım dışı istihdam veri seti yakından takip edilecek. 

ABD makro verilerinin, ekonomide yaşanmasını beklenen soğumayı destekler nitelikte olmaya devam etmesi halinde Fed'in faiz indirimlerini hızlandırması için elinin güçlenmesi bekleniyor. Bunun da altın fiyatını destekleyeceği öngörülüyor.

ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM

Bu gelişmelerin etkisiyle altının ons fiyatı dün yüzde 0,6 artışla günü 2 bin 130 dolardan tamamlayarak tüm zamanların en yüksek günlük kapanışını gerçekleştirdi. 

Tarımsal Girdi Fiyatları Artmaya Devam Ediyor Tarımsal Girdi Fiyatları Artmaya Devam Ediyor

Ons altın bugün saat 9.30 itibariyle 2 bin 126 dolardan işlem görürken dün kapanışı 2 bin 163 TL seviyesinden yapan gram altın fiyatı 2 bin 168 TL'ye yükseldi.

Dün 3 bin 536 TL'den kapanış yapan çeyrek altın ise bugün 3 bin 545 TL'den satıldı. Cumhuriyet altını ise 14 bin 135 TL'den alıcı buldu. 

ANALİSTLER NE ÖNGÖRÜYOR?

Hollanda merkezli banka ING'nin emtia stratejistleri dün yayınladıkları notta, "Fed politikasının önümüzdeki aylarda altın fiyatlarının görünümünde kilit rol oynayacağına inanıyoruz. Piyasa makro etkenlere ve jeopolitik olaylara da tepki verdiği için altın fiyatlarının önümüzdeki aylarda dalgalı seyretmesini bekliyoruz" dedi.

Almanya merkezli bir banka olan Berenberg'in analistleri de pazartesi günü yayınladıkları notta Donald Trump'ın seçimleri kazanmasının "altın için büyük bir olumlu" olacağınıü Ukrayna ve Gazze'de devam eden savaşlar etrafındaki dalgalanmanın güvenli liman varlığına daha fazla destek sağlayacağını belirtti.

ABD'li banka Citi'nin analistleri ise altının ikinci yarıda ons başına ortalama 2 bin 300 dolar rekorunu kırma olasılığını yüzde 25 olarak nitelendirdi. Bankanın temel senaryosu 2 bin 150 dolar olarak kaldı. Analistler altının önümüzdeki 12 ila 16 ay içinde 3 bin dolara ulaşma olasılığını da dışlamamak gerektiğini belirtti.