Merkez Bankası'nın bugün açıklayacağı faiz kararı öncesinde piyasalarda yükseliş hakim. Dün 32,38 liradan satışa sunulan dolar bugün günü 32,42 lira ile açtı. Yükseliş ivmesinde olan euro ise dün 35,13 liradan satışa sunulurken bugün günü 35,59'dan açtı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bugün saat 14.00'te faiz kararını açıklayacak. Hazirandan bu yana sekiz ay boyunca hiç durmaksızın faiz artıran Merkez, geçtiğimiz ay faizi sabit tutmaya karar verdi.

Merkez Bankası'nın kararı öncesiyse piyasalardaki son durum bir hayli merak ediliyor.

Serbest piyasada doların alış fiyatı 32,40 liradan, satış fiyatı ise 32,42 liradan işlem görüyor. Euro ise 35,53 liradan alınırken, 35,59 liradan satılıyor. Merkez'in kararı öncesinde dolar ve euronun değeri yukarı yönlü ivme kazanamaya devam ediyor.

DOLAR VE EURO DÜN NE KADARDI?

Dün doların satış fiyatı 32,37 lira, euro'nun ise 35,13 lira olduğu göz önüne alındığında, döviz kurlarında hafif bir yükseliş yaşandığı görülüyor.

MERKEZ BANKASI İÇİN TAHMİNLER NELER?

Merkez'in kararı öncesinde ekonomistler arasında bir beklenti belirsizliği hakim. Bir kısım ekonomist, politika faizinin sabit bırakılmasını öngörürken, diğerleri ise faizde yüzde 45'e varan bir artış olabileceğini düşünüyor. Bazı analistler ise 500 baz puanlık bir artış beklentisi içerisindeler.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) dün akşamki kararı sonrasında piyasalarda ralli yaşandı.

Bankanın bu yıl üç faiz indirimi beklentisini koruması, hisse, tahvil ve emtia fiyatlarında yükselişi beraberinde getirdi.

Karar öncesinde 2 bin 159 dolar olan ons altın fiyatı, gece saatlerinde 2 bin 220 dolarla tüm zamanların zirvesini gördü. 

Gram altında fiyat 2 bin 320 TL'nin üzeri görülürken, Kapalıçarşı'da gram altın fiyatı 2 bin 550 TL'ye kadar yükseldi.

Fed beklentileri dışında artan jeopolitik riskler ve Çin liderliğindeki merkez bankalarının satın almaları da altın fiyatlarını destekliyor.

BORSADA DA RALLİ

New York borsası, Fed faiz kararı sonrasında günü "ralli yaparak" tamamladı.

Kapanışta Dow Jones endeksi 400 puanın üzerinde değer kazandı ve yüzde 1,03 artış gösterdi. Endeks, 39.512,13 puanla en yüksek kapanış değerine ulaştı.

S&P 500 endeksi yüzde 0,89 artışla 5.224,62 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 1,25 kazançla 16.369,41 puana çıkarken, kapanış rekorları tazelendi.

Fed'in yayımladığı ekonomik tahminler bu yıl hala üç faiz indiriminin yapılacağının sinyalini verirken, pay piyasalarında pozitif seyir izlendi.

Ekonomik Kriz İflasları Artırdı Borçlar Ödenemiyor Ekonomik Kriz İflasları Artırdı Borçlar Ödenemiyor

FED KARARI

Banka, politika faizini beklentiler dahilinde değiştirmeyerek 23 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttu. Fed, federal fon oranına ilişkin tahminlerini bu yıl için yüzde 4,6'da sabit bırakırken, 2025 ve 2026 için yukarı yönlü revize etti.

Fed Başkanı Jerome Powell da düzenlediği basın toplantısında, mevcut sıkılaştırma döngüsünde Fed'in politika faiz oranının muhtemelen zirvede olduğuna işaret ederek, ekonominin genel olarak beklendiği gibi seyretmesi halinde bu yılın bir noktasında faiz indirimine başlamanın muhtemelen uygun olacağını öngördüklerini yineledi.

Ancak ekonomik görünümün belirsiz olduğunu ve enflasyon risklerine karşı son derece dikkatli olmaya devam ettiklerini vurgulayan Powell, gerekmesi halinde federal fon oranı için mevcut hedef aralığını daha uzun süre korumaya hazır olduklarını aktardı.

Powell, Komite'nin, enflasyonun sürdürülebilir şekilde yüzde 2'ye doğru ineceğine dair daha fazla güven kazanana kadar politika faizini düşürmeyi uygun görmediğini kaydetti.

Beklentilerin üzerinde gelen son enflasyon verilerinin "enflasyonun engebeli yolda" yüzde 2'ye ineceğine dair genel "hikayeyi" değiştirmediğini anlatan Powell, ancak "daha iyi veriler" aradıklarını ifade etti.

Analistler, toplantı öncesinde bazı yatırımcıların, son enflasyon verilerinin ardından Fed'in piyasaların beklediğinden daha az faiz indirmesinden endişe duyduğunu, ancak Bankanın tahminlerinin bu yıl 3 faiz indirimi yapılma ihtimalinin devam ettiğini gösterdiğini belirtti.

Kaynak: Karar ve Sözcü