Yaşanan fiyat artışlarına tepki gösteren DEVA Partisi lideri Ali Babacan, ‘Ramazan Paketi” üzerinden üzerinden Türkiye'nin geldiği ekonomik durumu tekrar gözler önüne serdi. Babacan, 200 TL'nin tedavüle girdiği 2009 yılında Ayçiçek Yağı, pirinç, kuzu eti, makarna, süt, çay, şeker ve peynirden oluşan Ramazan paketinin 50 lira 88 kuruş tuttuğunu söyledi. O dönemde 200 TL'nin 134 dolar değerinde olduğunu hatırlatan Babacan, şimdi ise 6 buçuk dolar bile etmediğini belirtti.

Seçime kısa süre kala DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, seçim çalışmaları kapsamında Mardin'i ziyaret etti.

İftar yemeğinde konuşan Babacan, “Tarih Ocak 2009. Bir Ramazan Paketi oluşturalım bakalım ne kadar tutacak?” diye sorduktan sonra 200 TL’lik Ramazan Paketi üzerinden hesaplama yaptı.

200 TL ilk tedavüle çıktığı 2009 yılında, 1 litre Ayçiçek Yağı, 1 kilo pirinç, 1 kg kuzu eti, 1 paket makarna, 1 litre süt, 1 paket çay, 1 kg şeker ve 1 kg peynirin 50 lira 88 kuruş tuttuğunu belirten Babacan, "200 liraya 40 litre Ayçiçek yağının alınabildiği günlerdi onlar. Şimdilerde 6 buçuk dolar etmeyen 200 TL o zaman 134 dolar ediyordu." dedi.

Ekonomideki kötü gidişatın sosyal sonuçlarına ilişkin konuşan Babacan, her türlü kumar, fuhuş ve bahislerin tavan yaptığını, gayri meşru olup olmamasına bakmaksızın hızla zenginleşme anlayışının toplumda yaygınlaştığını vurguladı.

Babacan, “Artık helal nedir, haram nedir, hızla birbirine karışıyor. Helalinden kazanmak, alın teriyle kazanmak kavramları artık unutuluyor. Toplumumuzun dokusu, bu kötü yönetim ve ekonomik sebeplerle çürüyor” dedi.